KYK Mobil Uygulamaları Nelerdir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu, yurtlarda kalan görme engelli öğrencilerin problemlerine çözümler sunmak amacıyla kapalı alan navigasyon ve interaktif işlemlerin sesli kullanabileceği mobil uygulama “Gören Adımlar” projesini hayata geçirdi. Görme engellilerin kullanımına uygun olarak tasarlanan mobil yazılım sayesinde gerekli bilgiler, cihaz tarafından sesli bir şekilde okunuyor.

Proje kapsamında görme engelli öğrenciler yurdun ana giriş kapısından odalara, odalardan yemekhane ve kütüphane gibi ortak kullanım alanlarına sesli yönlendirme sistemi ile ulaşabiliyor, arıza bildirim formlarını doldurarak yurt müdürlüğü ile paylaşabiliyor. Sistem, yemekhanede de görme engelli öğrencilerin yardımına koşuyor; günün menüsü ve yemek fiyatları hakkında sesli bilgilendirme, yurt müdürlüğü tarafından paylaşılan anketlerin doldurulması, duyuruların dinlenebilmesi gibi kolaylıklar sağlıyor.

Pilot uygulaması Ankara Atatürk Öğrenci yurdunda gerçekleştirilen projenin ülke genelindeki tüm yurtlara yaygınlaştırılması planlanıyor.

KYK Ana Sayfa Girişi için Tıklayınız

Kategori: KYK Sorgulama