KYK Kredi ve Burs Ne Zaman ve Ne Kadar Yatacak ?

KYK burs kredi ne zaman verilecek,KYK kredi burs ne zaman açıklanacak?Üniversite öğrencilerine KYK tarafından verilecek kredi ve burs başvuruları ekimde alınacak, ödemeler ocaktan itibaren yapılacak.

*** 2019-2020 KYK Burs/Öğrenim Kredisi Başvuru Ekranı Açıldı mı? KYK Başvurularınızı Yapmak için Buraya Tıklayınız

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURU ÜCRETLERİ NE ZAMAN HESAPLARA YATACAK?

KYK burs ve kredi başvurularının tamamlanmasının ardından burs ve kredi almaya hak kazanan adaylar Ocak ayı içerisinde ilk ödemeyi alacak.

Öğrenim desteği almaya hak kazanan öğrenciler, kendilerine tahsis edilen burs ya da krediyi TC Kimlik Numarasının son hanesine göre ayın 6'sı ve 10'u arasında alabilecek.

Buna göre, TC Kimlik Numarasının son hanesi 0 olanlar her ayın 6'sında, 2 olanlar her ayın 7'sinde, 4 olanlar her ayın 8'inde, 6 olanlar her ayın 9'unda, 8 olanlar her ayın 10'unda ücretlerini alabilecek. Burs ücretlerinin yatırılma saati ise değişse de genellikle, 00:00 ila 03:00 arasında yatırılıyor.

ÖDEMELER HAKKINDA KYK'DAN YAPILAN AÇIKLAMA

lk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibariyle (ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılmaktadır. Bu öğrencilere, T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6-10. günleri arasında ödeme yapılmaktadır.

Burs verilen öğrenci sayısının artmasının ardından öğrencileri sevindiren bir diğer gelişme de burs ve krediye zam yapılması oldu. Geçtiğimiz yıl lisans öğrencileri için aylık 470 lira olan burs/kredi miktarı bu sene 500 liraya yükseltildi. Kredi ve burs ödemeleri yüksek lisans öğrencileri için aylık 100 liraya, doktora öğrencileri için ise aylık 1500 liraya yükseltildi.

Öğrenciler, kredi-burs miktarını üniversiteyi bitirdikten 2 yıl sonra geri ödemeye başlıyor. İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor.'

KYK'nın öğrencilere barınma, kredi ve burs imkanı sağlamanın yanı sıra beslenme yardımı yaptığı kaydedilen açıklamada, kurumun yurtlarında kalan öğrencilerin bu kapsamda ayda 240 lira aldığı bildirildi.

KYK Ana Sayfa Girişi Yapmak için Tıklayınız

Kategori: KYK Sorgulama