KYK Kredi Burs Başvurusu Nasıl Yapılır 2020? – KYK Sorgulama | Ocak 2021

KYK Kredi Burs Başvurusu Nasıl Yapılır 2020? – KYK Sorgulama | Ocak 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

KYK Kredi Burs Başvurusu Nasıl Yapılır 2020?

KYK burs başvurusu yapmak istiyorum nasıl yapabilirim? Gençlik ve Spor Bakanlığı üniversite öğrencilerine KYK tarafından verilecek kredi- burs için başvurularının Ekim ayında alınacağını açıkladı. Burs-kredi almaya hak kazanan öğrencilere ödemeler ise Ocak ayında yapılacak.

Binlerce öğrencinin beklediği 2019 KYK burs ve kredi başvuruları başladı. 2019 KYK burs- kredi başvuru ekranı an itibariyle açıldı. 2019 KYK burs ve kredi başvurularını (http://www.kyk.gov.tr/) adresinden yapabilirsiniz. 2019 KYK Burs ve Öğrenim Kredisi başvuruları Ekim günü saat 23.59’da sona erecek.

YURTKUR’un resmi Twitter hesabında 2019 KYK burs ve kredi başvurularını hakkında şu bilgiler paylaşıldı: ‘Sevgili Öğrenciler, Burs/kredi başvuruları başlamıştır. Başvurularınız (http://www.kyk.gov.tr/) adresinden yapabilirsiniz.’

*** KYK Burs/Öğrenim Kredisi Başvuru Ekranı Açıldı mı? KYK Başvurularınızı Yapmak için Buraya Tıklayınız

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, KYK yurtlarına başvuruların başladığı hatırlatarak, kredi-burs başvurularına ilişkin şu bilgilerine yer verildi:

“Üniversite öğrencileri için burs ve kredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara Ocak ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs ve kredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde www.kyk.gov.tr internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır.”

KYK Kredi Burs Başvurusu Yapmak için Tıklayınız

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURUSU BAŞLADI MI?

Üniversite eğitimi alan öğrencilerin uzun zamandır heyecanlı bekleyişi sona erdi. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)’nın internet sitesi üzerinden açıklanan kredi ve burs başvurularının ekim ayı içerisinde yapılacak. Burs ve Öğrenim Kredisi Başvuruları Ekim günü saat 23.59’da sona erecek.

KYK BURS ve KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kredi ve burs başvurusu yapacak olan öğrenciler KYK burs başvuruları nasıl yapılır merak ediyorlar. KYK burs başvurusu yapacak olan öğrenciler; Ya da Yukarıdaki linki tıklayarak KYK burs ve kredi başvurusu yapabilecekler. 2019 yılı için yapılacak olan burs ve kredi başvuruları kredi yurtlar kurumun resmi sitesi www.kyk.gov.tr/ sitesine giriş yapılar başvuru yapılabileceği gibi e devlet üzerinden e devlet şifresi ile giriş yapılarak başvuruda bulunabilecek.

Adım adım KYK burs ve kredi başvuru işlemleri aşağıdaki şekilde yapılır:

Birinci adım: KYK resmi web sitesine ‘www.kyk.gov.tr’ adresi girilir. ‘2019-2020 Öğrenim yılında yurt içinde yüksek öğrenim programına girmeye ÖSYM veya ara sınıf öğrencilerin yurt başvurusu için tıklayınız’ sekmesine tıklanır.

İkinci adım: Açılan sayfada ‘Başvuruda dikkat edilecek hususlar ‘yazısı dikkatlice okunduktan sonra sayfanın en altındaki başvuru şartlarını kabul ettiğinizi onaylamak için onay kutucuğunu işaretleyip ‘Başvuru ve Güncelleme’sekmeni tıklanır.

Üçüncü adım: Yeni sayfadaki başvuru sahibi kimlik bilgileri doğru olarak doldurulup resimdeki güvenlik kodu girilir.

Dördüncü adım: Açılan yeni sayfada sizden öğrenim bilgileriniz ve okul bilgileriniz istenir.

Beşinci adım: Açılan yeni sayfada sizden ailenizle ilgili bilgiler istenmektedir. (ailede başka eğitim gören varmı,malvarlığı,geliri vb.) sizden istenen bilgileri doğru olarak girmeniz yararınıza olacaktır. (verdiğiniz bilgilerin doğruluğu kesinlikle araştırılacaktır.)

Altıncı adım: Sizden adres bilgileriniz ve e posta adresiniz istenmektedir.

Yedinci adım: Son olarak tüm bilgilerinizin doğru olarak doldurduğunuzdan emin olduktan sonra kaydet sekmeni tıklayarak, KYK burs ve kredi başvuru işlemleriniz tamamlanmış olacaksınız.

Dikey veya yatay geçiş yapan öğrencilerin dikkatine!

İki yıllık bir yükseköğretim programından yıl kaybı olmadan mezun olup, ara vermeden dikey geçiş sınavı (DGS) ile lisans programına kayıt yaptıran öğrencilerden ön lisans eğitimlerinde Kurumumuzdan burs/kredi almış olanların 2019-2020 öğretim yılında lisans programında kayıtlı olduklarını gösterir öğrenci belgesini Kurumumuza göndermeleri halinde öğrenim kredilerinin nakli yapılıp kredi ödemeleri devam ettirilecektir. Bu durumda olan öğrencilerin yeniden başvuru yapmalarına gerek yoktur.

Dikey geçiş yapan öğrencilerin okula giriş yılı olarak mezun oldukları ön lisans programına kayıt yaptırdıkları tarihi, yatay geçiş yapan öğrencilerin ise ayrıldıkları okula kayıt yaptırdıkları tarihi yazmaları gerekmektedir.

KYK BURS VE KREDİ FİYATLARI NE KADAR?

Yapılan açıklamaya göre, lisans ve önlisans öğrencileri bu yıl 500 TL KYK burs/kredi ödemesi alacak. Öte yandan yüksek lisans öğrencileri 1000 TL ve doktora öğrencileri 1500 TL burs/kredi ödemesi alacak. Geçtiğimiz yıllara bakıldığında ise 2014 yılında 300 TL, 2015 yılında 330 TL, 2016 yılında 400 TL ve 2018 yılında 470 TL burs ödemesi yapıldı. Söz konusu KHK’nın 90. MADDESİ uyarınca hâlihazırda Terörle Mücadele Kanunu kapsamında öncelikli olarak burs almakta olan öğrencilerin burs ödemeleri, mevzuat hükümlerine göre normal eğitim süreleri bitinceye kadar devam edecektir. Bu öğrencilerimizin ayrıca herhangi bir işlem yapmalarına gerek bulunmamaktadır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun burs ve kredilerinden Önlisans ve Lisans öğrenciler yararlanabiliyor. Yüksek Lisans için ise KYK kapsamında ayrı burs bulunuyor.

KYK Burs ve kredi başvuruları sonrasında kredi ve burs almaya hak kazanan öğrencilere yapılacak olan ödemeler, Ocak dan itibaren gerçekleştirilecek.

KURUMDAN BURS YA DA ÖĞRENİM KREDİSİ ALAN ÖĞRENCİLER,

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2.nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,
Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
Yabancı uyruklu öğrenciler,
Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,
Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenci
Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler,
Burstan yararlanamazlar.

E DEVLET ÜZERİNDEN KYK KREDİ VE BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Burs ve kredi başvurusu yapmak için YURTKUR’un resmi internet sitesi kullanılabilecekken, aynı zamanda KYK kredi ve burs başvurusu yapmanın bir diğer yolunda e devlet üzerinden başvuru yapmaktır. Üniversite öğrencileri E devlet portalı üzerindeki ‘e hizmetler’ içerisinden ‘Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ adı altında yer alan hizmetlerden faydalanarak burs ve kredi başvurularını tamamlayabilecekler. E devlet üzerinden KYK burs başvurusu yapmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

KİMLER KYK BURS VE KREDİ BAŞVURUSU YAPABİLİRLER BAŞVURU ŞARTLARI NELER

Ön lisans öğrencileri
Lisans öğrencileri
Açık Öğretim öğrencileri (Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler
Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri (hazırlık sınıfında burs verilmez)
Vakıf Üniversitesi öğrencileri
LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100’e giren öğrenciler (öncelikli olarak)
Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler
Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler
İkinci öğretim de okuyan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

KİMLER KYK BAŞVURUSU YAPAMAZLAR

Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibariyle bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
Yabancı uyruklu öğrenciler,
Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,
Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenci
Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında , en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler, burstan yararlanamazlar.

İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor

Öğrenciler aldıkları kredi-burs miktarını üniversiteyi bitirdikten 2 yıl sonra geri ödenmeye başlıyor. İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor.

Beslenme yardımı

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), öğrencilere barınma, kredi ve burs imkânının yanı sıra beslenme yardımı da yapıyor. KYK yurtlarında kalan öğrenciler ayda 240 lira beslenme yardımı alıyor.

Kategori: KYK Sorgulama

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com