KYK İlk Yedek Yerleştirme Kayıt Tarihleri Ne Zaman?

2018-2019 eğitim öğretim yılının başlamasına az bir zaman kala Eylül'de öğrencilere kapılarını açan KYK, yedek sırası bekleyen binlerce genci yerleştirme işlemine bugün (Eylül) başladı. İlk yedeklerin yerleştirilmesinin ardından ikinci yedek yerleştirme Eylül, üçüncü yedek yerleştirme ise Eylül'de gerçekleştirilecek.

Güvenli ve konforlu yurtlarıyla öğrencilerin ve ailelerin ilk tercihi olan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, binlerce öğrencinin merakla beklediği sonuçları kısa bir sürede açıklayarak Eylül'de ilk yerleştirmeleri gerçekleştirdi. Yedek sırası bekleyen gençlerin yerleştirilme süreci ise bugün (Eylül) itibarıyla başladı.

Yerleştirmeler pazartesi ve perşembe günleri

Eylül Pazartesi günü başlayan yedeklerin yerleştirilme süreci, KYK yurtlarında yer olması halinde her perşembe ve pazartesi olmak üzere devam edecek. Dolayısıyla yedeklerin yerleştirilmesi Eylül Perşembe günü ikinci kez, Eylül Pazartesi günü ise üçüncü kez gerçekleştirilecek.

Gençlerin barınma talebini karşılamaya yönelik yıl içerisinde de yurt açma faaliyetlerini sürdüren KYK, bünyesine dahil ettiği yeni yurtlara ve mevcut yurtlarında boşalan yerlere öğrencileri yerleştirmeye Eylül tarihinden sonra da devam edecek.

Yerleşen öğrencilerin yapması gerekenler

KYK yurtlarına yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin temel olarak yapması gereken iki şey bulunuyor: süresi içinde ilk kayıt ücretini ödemek ve e-Devlet üzerinden taahhütnameyi okuyup onaylamak.

Ödemeler Ziraat Bankası şubelerinden, ATM'lerden ya da KYK’nın internet sitesinden gerçekleştirilebiliyor. Ödenmesi gereken ilk kayıt ücreti, ödeme ekranından T.C. kimlik numarasıyla sorgulama yapıldığında otomatik olarak çıkıyor.

İlk kayıt ücretini ödemek için veilen süre yerleştirme tarihine göre belirleniyor. Dolayısıyla yurt hakkı kazanan öğrenci, kendisi için verilen süreyi sonuç görüntüleme ekranından görebilecek.

İlk kayıt ücretini ödeyen öğrenci yine belirtilen süre içerisinde e-Devlet üzerinden taahhütname onayını gerçekleştirdikten sonra KYK yurtlarında barınmaya başlayabilecek.

Yedek sırası bekleyen öğrenciler sonuçları https://sonuc.kyk.gov.tr/ adresinden görüntüleyebilecek.

2019 KYK 1. Yedek Yerleştirme Sonuçlarını Öğrenmek için Tıklayınız

2019 KYK YURT YEDEKLERİ NE ZAMAN YERLEŞİR

Kredi yurtlar kurumu tarafından açıklanan KYK yurt başvuru sonuçları kısa bir süre önce açıklanmıştı. KYK yurt başvuru sonuçlarında yedek listede bulunan öğrenciler ya da yedek çıkanlar ne yapmaları gerekiyor. Yedek listede yer alan öğrenciler Kredi yurtlar kurumunun asil listede yer alan öğrencilerin belirtilen süre içerisinde kayıtlarını yaptırmalarını beklemeleri gerekiyor. Kayıtların bitmesi sonrasında kayıt yaptırmayan kişilerin yerine yedek listede yer alan öğrencilerin kabul edilmeye başlaması sonrasında yurt kaydı yaptırma hakkı kazanıyorlar. Yedek listede bulunan adayları, yurdun kontenjanına ve bir önceki sene hangi yedek sıradaki kişilere kadar alım yapıldığını öğrenerek yurt kaydı yaptırıp yaptıramayacaklarını öğrenebilirler. KYK YURTKUR'un sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklama ile 2019 KYK 1. Yedek Yerleştirme Sonuçları Eylül 2017 günü açıklanacak.

E DEVLET İLE KYK YURT KAYDI YAPTIRMAK İÇİN TIKLAYIN

2019 KYK YEDEK SIRASI NASIL TAKİP EDİLİR

2019 Eğitim yılında kredi yurtlar kurumunun yurtları yedek listeden kazanan öğrenciler yedek sırası takiplerini kredi yurtlar kurumunun resmi sitesi üzerinden takip edebilecekler.

2019 KYK YEDEK SIRASI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Kategori: KYK Sorgulama