KYK Burs ve Kredi Taahhütname Onay İşlemleri Nasıl Yapılır? – KYK Sorgulama | Eylül 2020

KYK Burs ve Kredi Taahhütname Onay İşlemleri Nasıl Yapılır? – KYK Sorgulama | Eylül 2020 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

KYK Burs ve Kredi Taahhütname Onay İşlemleri Nasıl Yapılır?

*** KYK burs ve öğrenim kredisi başvuruları nasıl yapılır? KYK Başvurularınızı Yapmak için Buraya Tıklayınız

KYK Burs ve Kredi Taahhütname Onay İşlemlerini Gerçekleştirmek için Tıklayınız

KYK burs ve kredi taahhütname onay işlemleri ne zaman sona eriyor? Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumundan burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilerin taahhütnamelerini onaylama işlemleri, Ocak’ta sona erecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yurt içinde öğrenim gören ve 2018-2019 öğretim yılında burs ile kredi almaya hak kazanan öğrencilerin taahhütnamelerini onaylamaları gerekiyor.

Öğrencilerin PTT şubelerinden alacakları şifre ile ‘www.turkiye.gov.tr’ adresinden gerçekleştirilecek işlemleri Ocak’a kadar yaptırmaları gerekiyor. Taahhütnameleri onaylamayan öğrenciler haklarını kaybedecek. Yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin burs ve kredi onaylama işlemleri ise Mart’ta sona erecek.

KYK Burs ve Kredi Taahhütname Onay İşlemleri Nasıl ve Nereden Yapılıyor?

Öğrenciler kazandıkları burs ve krediyi alabilmek için onay işlemini artık notere gitmeden e-devlet şifresi ile e-devlet sistemi turkiye.gov.tr üzerinden kolayca yapabilecek

Yeni düzenlemeyle, kredi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin sonuçlar açıklandıktan sonra, e-devlet şifresi alması gerektiğini vurgulayan Kaymakcan, ancak bu şifreyi 18 yaşından büyük öğrencilerin alabileceğini, 18 yaşından küçük olanlara bu şifrenin verilmediğini belirtti.

18 yaş üstü öğrencilerin PTT’den, e-devlet şifresi alması gerektiğini belirten Kaymakcan, şifreyi kullanarak, ”https://www.turkiye.gov.tr” internet adresinde yer alan kredi ve yurtlarla ilgili bölüme gireceklerini anlattı.

Böylece öğrencinin bu bölümde yer alan taahhütnameye ulaşacağını ifade eden Kaymakcan, burada öğrencinin okul bilgisinin yer alacağını, metni okuyarak onaylaması gerektiğini kaydetti. Kaymakcan, onaylanan metnin doğrudan sistem üzerinden kuruma ulaşacağını, böylelikle öğrencilerin elden bir belgeyi ilgili birimleri ulaştırması durumunun da sona erdiğini belirtti. Prof. Dr. Kaymakcan, burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilerin taahhütnameyi aldıkları şifre ile onaylamayı unutmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Burs/kredi kazanan öğrencilerin burs/kredi taahhütnamelerini noterlere gitmeden Ocak 2019 tarihine kadar PTT üzerinden temin ettikleri e-devlet şifresiyle ‘www.turkiye.gov.tr’ adresi üzerinden onaylamaları yeterli olacaktır. Böylece öğrencilerimiz noter masrafı ödemek zorunda kalmayacaktır.

Ocak 2019 tarihine kadar e-devlet şifresi ile burs/kredi taahhütnamesini onaylayan öğrenciler burs/kredilerini Ocak ayı içerisinde, bu tarihten sonra onaylayan öğrenciler ise Şubat ayında Ocaktan itibaren (Ocak +Şubat) iki aylık burs/kredilerini birlikte alacaklardır.

KYK burs ve kredi için notere gitmeye gerek var mı?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Kaymakcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliği’nde yapılan değişikliği anımsatarak, burs almaya hak kazanan öğrencilerin bundan sonra notere giderek taahhütnameyi tasdik ettirmelerinin gerekmeyeceğini vurguladı.

Bu düzenlemeyle senet olayının kalktığını ifade eden Kaymakcan, vatandaşın notere ücret ödemesine gerek kalmadığını ifade etti.

Daha önceki uygulamayı anlatan Kaymakcan, öğrenim kredisi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin eskiden notere gittiğini, ücret ödeyerek buradan taahhütnameyi aldığını belirtti. Kaymakcan, ”Öğrenciler bu külfetten kurtulmuş oldu” dedi. Öğrenci tarafından taahhütnamenin öğrenci tarafından elden kuruma veya bölgelerdeki yurtlara iletildiğini hatırlatan Kaymakcan, ”Bize gelen senetler sistemde taranıyor, ondan sonra öğrencinin hesabı açılıyordu” diye konuştu.

KYK Ana Sayfa Girişi Yapmak için Tıklayınız

Kategori: KYK Sorgulama

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com