KYK Burs ve Kredi Başvuruları Nereden Yapılacak? – KYK Sorgulama | Nisan 2021

KYK Burs ve Kredi Başvuruları Nereden Yapılacak? – KYK Sorgulama | Nisan 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

KYK Burs ve Kredi Başvuruları Nereden Yapılacak?

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu 2018-2019 eğitim öğretim yılı için üniversite öğrencilerine kapılarını bir kez daha açtı. Üniversiteye yerleşen öğrencileri şimdilerde kredi ve burs konusundaki gelişmeleri takip ediyor. Peki KYK burs ve kredi başvuruları başladı mı? İşte o ayrıntılar…

Binlerce öğrencinin beklediği 2019 KYK burs ve kredi başvuruları başladı mı? 2019 KYK burs- kredi başvuru ekranı açıldığı anda işleminize başlayabilirsiniz. 2019 KYK burs ve kredi başvurularını (http://www.kyk.gov.tr/) adresinden yapabilirsiniz. 2019 KYK Burs ve Öğrenim Kredisi başvuruları Kasım 2018 saat 23:59’a kadar devam edecek.

YURTKUR’un resmi Twitter hesabında 2019 KYK burs ve kredi başvurularını hakkında şu bilgiler paylaşıldı: ‘Sevgili Öğrenciler, 2018-2019 yılı Burs/kredisi başvuruları başlamıştır. Başvurularınız (http://www.kyk.gov.tr/) adresinden yapabilirsiniz.’

KYK Burs ve Kredi Başvurularına ilişkin ayrıntılar (www.kyk.gov.tr) internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da duyurulacaktır.”

KYK Burs ve Kredi Başvurularını Yapmak için Tıklayınız

2018-2019 KYK burs ve kredi başvurularına Ekim ayında başlanacak. Üniversite öğrencileri tarafından merakla beklenen KYK burs ve kredi başvurularının ardından ödemelerin Ocak 2019’da başlayacağı belirtildi.

Yüksek öğrenim gören öğrenciler için barınma, burs ve kredi gibi bir çok imkan sunan kurum olan Kredi ve Yurtlar Kurumu bu senede yüksek öğrenim görecek öğrenciler için yurt başvurularını açıklamış ve yurtlarda barınma hakkı elde eden öğrenciler için kaytıları almıştır.

400 Bini aşan öğrenci sayısıyla Türkiye’nin en fazla genç nüfusunu yurtlarında misafir eden kurumların başında gelen YURTKUR bu yıl da üniversite öğrencilerinin barınma konusunda ilk tercihi oldu.

Değişen ve her geçen gün hizmetlerini kaliteli bir şekilde geliştiren YURTKUR bu yıl öğrencileri havaalanları, otogarlar ve üniversite kampüslerine kurulan hoş geldin stantlarıyla karşıladı. KYK personeli yurtlara yerleşme hakkı kazanan gençleri çiçeklerle karşıladı. KYK ailesi olarak bütün öğrencilerimize hoş geldiniz diyor, 2018-2019 eğitim öğretim yılının başarı ve hayırlarla dolu geçmesini temenni ediyoruz.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre KYK burs başvuruları için şu bilgilere yer verildi:

“Üniversite öğrencileri için burs ve kredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2019 Ocak ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs ve kredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde www.kyk.gov.tr internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır.”

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet üniversiteyi kazanan öğrenciler için yurt hizmeti verdiği gibi ayrıca maddi destek de vermektedir. Üniversiteyi kazanan öğrenciler için Kredi ve Yurtlar kurumu burs veya kredi hizmeti vermektedir. Kredi ve burstan faydalanmak isteyen öğrenciler burs başvurusunu gerçekleştirmeleri gereklidir. Burs başvurusunu kredi ve yurtlar kurumunun internet sayfasından gerçekleştirebilirsiniz. Burs başvurusu gerçekleştiren her öğrenciye burs çıkmayabilir. Bazı öğrencilere kredi desteği de çıkabilir. Burs çıkan öğrenciler devlete geri ödeme yapmazken kredi çıkan öğrenciler okul bittikten 2 sene sonra devlete geri ödeme yapmak zorundadır. Kredi ve yurtlar Kurumu burs başvurularının ekim ayında başlayacağını duyurdu.

KYK Burs ve Kredi Başvuruları E Devlet Tıkla Başla

E-Devlet sisteminde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü bulunduğu için öğrenciler yurt ve burs başvurusunu e-devlet sisteminden de gerçekleştirebilir. E-Devlet sisteminden işlem gerçekleştirebilmek için E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yapabilmek için ana sayfada bulunan sisteme giriş linkini tıklamalısınız. Karşınıza açılan sayfada 4 farklı giriş yolu bulunmaktadır. Bu giriş yollarından E-Devlet şifresi ile giriş yolunu seçtikten sonra sisteme T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler bölümünden Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü bölümünün alt seçeneklerinden burs ve yurt başvurusu yapabildiğiniz gibi ayrıca kredi sorgulama gibi işlemleri de gerçekleştirebilirsiniz.

Beslenme yardımı

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, yeni eğitim öğretim yılı başında bünyesindeki yurtlarda barınan öğrencilere verdiği beslenme yardımını arttırdı.

Bu yıl yurt ücretine zam yapmayan KYK, yurtlarında barınan öğrencilere verdiği beslenme yardımını artırdı. Geçtiğimiz yıl sabah kahvaltısı için 3,5 TL ve akşam yemeği için 7,5 TL olmak üzere günlük 11 TL, aylık ise 330 TL olarak uygulanan beslenme yardımı bu yıl sabah kahvaltısı için 4 TL ve akşam yemeği için ise 8,5 TL olmak üzere günlük 12,5 TL; aylık 375 TL’ye yükseltildi.

Kahvaltı yardımı, yurt yemekhanelerinde hafta içi 06.30-13.00, hafta sonları ise 06.30-14.00; akşam yemeği yardımı ise 16.00-23.00 saatleri arasında geçerli olacak.

Şehit ve gazi çocuklarına 21 TL beslenme yardımı

Yurtlarda yurt ücreti ve güvence bedeli alınmadan barındırılan şehit ve gazi çocuklarına, anne ve babası vefat etmiş öğrenciler ile devletin koruması altındaki öğrencilerin beslenme ücretleri de 19,5 TL’den 21 TL’ye yükseltildi.

Beslenme yardımı KKTC’de yer alan yurtlarda da sabah kahvaltısı için 4 TL, akşam yemeği için ise 8 TL olmak üzere günlük toplam 12 TL olarak uygulanacak.

Yemekler açık büfe ve piyasa fiyatlarının %35 altında

KYK yurtlarında barınan öğrencilerin sağlıklı, dengeli ve ucuz beslenebilmeleri için öğrencilere lokanta-kantin, kafeterya gibi imkânlar sunuluyor. KYK’lı gençlere her gün açık büfe sabah kahvaltısı imkânı sunulurken akşam yemeği için de 20 çeşide yakın yemek servis ediliyor.

Öğrencilerin maddi imkânları gözetilerek yemeklerin fiyatı, piyasa fiyatları ortalamasının en az %35 oranında indirimli olarak belirleniyor. Bununla birlikte mutfak, depo, kullanılan araç gereçler ile malzemelerin kalitesi ve hijyen şartlarına uygunluğu diyetisyenler, gıda mühendisleri ve yurt yöneticileri tarafından devamlı kontrol ediliyor.

Yemekler gıda mühendisi, diyetisyen ve idarenin kontrolünde

KYK’daki lokanta-kantin işletmelerinde gıda mühendisi veya diyetisyen çalıştırma zorunluluğu da bulunuyor. Lokanta ve yemekhanelerin tedarik, depolama ve üretim aşamalarının tamamı, işinde uzman meslek elemanları tarafından kontrol ediliyor.

Diğer taraftan yurt idaresince her gün yemeklerden numuneler alınarak sterilize kavanozlar veya çıtçıtlı poşetlerde 72 saat buzdolabında saklanıyor. Numuneler, gerekli durumlarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili birimleri tarafından tahlil ediliyor.

KYK, öğrencinin yaşam alanı

KYK, bir taraftan öğrenciye sunduğu barınma imkânının yanı sıra sunduğu diğer hizmetlerle adeta bir yaşam alanına dönüşüyor. Yurtlarda lokanta ve kantinin yanı sıra fotokopi-kırtasiye, kuaför, berber çamaşırhane gibi öğrencinin ihtiyaç duyduğu pek çok işletme de hizmet veriyor.

Bu işletmelerin ehil kişi veya kuruluşlar tarafından işletilmesi, gıda ve ihtiyaç maddelerinin piyasadan daha uygun fiyata sunulması, hijyenik şartlara uygun olarak hizmet vermesi açısından da işletmeler sürekli denetleniyor.

Kategori: KYK Sorgulama

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com