KYK Burs Kredi Başvuru Formu Doldurma Nasıl Yapılır 2018-2019?KYK burs başvuru formu doldurma örneği var mı? Nereden alabilirim,KYK burs başvuru formu doldurma işlemi nasıl yapılıyor? KYK Burs Kredi Başvuru şartları nelerdir? İşte tüm detaylar takvim2019.com'da...

KYK başvuru işlemleri Kredi Yurtlar Kurumu’nun belirlediği tarih aralığında KYK’nın resmi web sayfası üzerinden online yapılmaktadır.

KYK başvuru işlemleri Kredi Yurtlar Kurumu’nun belirlediği tarih aralığında KYK’nın resmi web sayfası üzerinden online yapılmaktadır. KYK başvuru tarihinde burs,öğrenim/katkı kredisi ve yurt başvurusu için gerekli form online ulaşıma açılmakta olup,öğrenciler kimlik bilgileri ile giriş yaptıktan sonra burs başvuru formunu doldurup onaylayarak burs başvuru işlemini tamamlamış oluyor.

KYK Burs ve kredi başvuruları başladı

2016-2017 öğretim yılında yurt içinde okuyan ön lisans, lisans, özel yetenek, master, doktora, ek kontenjan öğrencileri, burs ve kredi için 'http://kyknet.gsb.gov.tr/' adresinden başvuruda bulunabilecek. Başvurular, Kasım'da saat 23.59'da sona erecek.

Burs veya öğrenim kredisi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, KYK tarafından kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılacak. Beyanların doğru olmadığının belirlenmesi halinde burs veya öğrenim kredisi hakkı iptal edilecek.
Devlet kurumlarından gelen bilgiler doğrultusunda burs ve kredi kazananlara Ocak 2017'den itibaren ödeme yapılacak.

Lisans öğrencilerine aylık 330, yüksek lisans öğrencilerine aylık 660, doktora öğrencilerine ise aylık 990 lira kredi veya burs ödemesi yapılıyor. Ayrıca başarılı öğrencileri teşvik amacıyla ÖSYM sınavında her puan türünde ilk 100'e giren öğrenciye ve amatör spor dallarında milli olmuş öğrencilere de 990 lira veriliyor.

2017 KYK Burs Başvuru Formu İndirmek İçin Tıkla!

Kyk burs başvurularının başlamasıyla birlikte KYK’nı ilan ettiği tarih aralığında KYK’nın resmi web sayfası ”www.kyk.gov.tr ”adresinden KYK Burs-Kredi ve Yurt başvurusu yapabilirsiniz. Üniversiteye yeni kayıt yaptıran lisans ,ön lisans öğrecileriyle ,hala eğitim gören ara sınıf öğrencileri için Kyk burs başvurularının nasıl yapıldığı sitemizde resimli olarak adım adım anlatılmıştır.Kyk burs-kredi-yurt başvurusu yapacak öğrenci arkadaşlarımızın yazımızı okuyup daha sonra başvurularını yapmaları faydalarına olacaktır.Kyk Burs,Yurt, Kredi başvurusu ile ilgili sorularınız için KYK Çağrı Merkezi : 444 19 61 numaralı telefona arayabilirsiniz.

1. Adım Kyk resmi web sayfası www.kyk.gov.tr adresi girilir.”2016-2017 Öğrenim yılında yurt içinde yüksek öğrenim programına girmeye ösym veya ara sınıf öğrencilerin yurt başvurusu için tıklayınız” sekmeni tıklanır.

2. Adım açılan sayfada ki ”Başvuruda dikkat edilecek hususlar ” yazısı dikkatlice okunduktan sonra sayfanın en altındaki başvuru şartlarını kabul ettiğinizi onaylamak için onay kutucuğunu işaretleyip ”Başvuru ve Güncelleme ” sekmeni tıklanır.

3. Adımda açılan yeni sayfadaki başvuru sahibi kimlik bilgileri doğru olarak doldurulup resimdeki güvenlik kodu girilir.

4. Adımda açılan yeni sayfada sizden öğrenim bilgilerniz okul bilgileriniz istenmektedir.

5. Adımda sizden ailenizle ilgili bilgiler istenmektedir(ailede başka eğitim gören varmı,malvarlığı,geliri vb.) sizden istenen bilgileri doğru olarak girmeniz yararınıza olacaktır(verdiğiniz bilgilerin doğruluğu kesinlikle araştırılacaktır).Aksi taktirde yalnış beyanda bulunmanız durumda Kyk burs şansınızı kaybetmiş olursunuz.

6. Adımda sizin adres bilgileriniz ve e posta adresiniz istenmektedir.

7. Adım son olarak tüm bilgilerinizin doğru olarak doldurduğunuzdan emin olduktan sonra kaydet sekmeni tıklanarak KYK Burs/Kredi ve Yurt Başvurusu tamamlanmış olur..

KYK kredi ve burs başvurusu nasıl yapılır?

KYK kredi ve burs başvuruları Kredi ve Yurtlar Kurumu resmi internet adresi olan http://yurtkur.gsb.gov.tr/ üzerinden yapılabilecek. Öğrenciler bu siteyi kullanarak burs ve kredi başvurularını kolayca tamamlayabilecekler. Kredi ve burs başvuruları başladığında aşağıdaki link üzerinden burs başvurunuzu yapabilirsiniz.

E Devlet üzerinden KYK kredi ve burs başvurusu nasıl yapılır?

KYK kredi ve burs başvurusu yapmanın bir diğer yolu ise e devlet. Bu yıl burs ve kredi başvurusu e devlet üzerinden yapılabilecek. Öğrenciler e devlet portalı (https://www.turkiye.gov.tr/yuksek-ogrenim-kredi-ve-yurtlar-kurumu-genel-...) üzerindeki 'e hizmetler' içerisinden 'Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü' adı altında yer alan hizmetlerden faydalanarak burs ve kredi başvurularını tamamlayabilecekler.

Burstan yararlanabilecek öğrenciler

- Ön lisans öğrencileri
- Lisans öğrencileri
- Açık Öğretim öğrencileri (Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
- İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler
- Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri (hazırlık sınıfında burs verilmez)
- Vakıf Üniversitesi öğrencileri
- LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler (öncelikli olarak)
- Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler
- Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler
- İkinci öğretim de okuyan öğrenciler burstan yararlanabilmektedir.

Burstan yararlanamayacak öğrenciler

• Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
• Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibariyle bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
• Yabancı uyruklu öğrenciler,
• Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
• Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,
• Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenci
• Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında , en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
• Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
• Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler ,
burstan yararlanamazlar.

Bursun kesilme sebepleri

• Başarısız olması,
• Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
• Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
• Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi,
• Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması yada öğretimine bir yıl ara vermesi,
• Öğretim kurumunun kapatılması,
• Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
• Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,
• Kesin hükümle mahkum olması
hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.

Kategori: KYK Sorgulama