KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır? – KYK Sorgulama | Ocak 2021

KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır? – KYK Sorgulama | Ocak 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır?

KYK borç erteleme nasıl yapılır? Burslar ve Krediler ne zaman ödenecek? KYK burs borç sorgulama ve borç erteleme işlemi takvim2019.com’da sizlerle…

KYK borç sorgulama ve KYK borç erteleme işlemlerinizi öğrenmek için internetten KYK girişi yapabilirsiniz. KYK borç sorgulama ve KYK borç erteleme işlemlerini nasıl yapacağınızın detaylar sayfamızda.

KYK BORÇ SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

KYK BORÇ SORGULAMA E DEVLET İÇİN TIKLAYINIZ

KYK borç erteleme nasıl yapılır?

KYK borç ertelenebilmesi için bazı kriterler aranmaktadır. Bu kriterlere uyan kişiler, borçlarını erteletebildiği gibi kriterlere uymayanlar için herhangi bir şekilde erteleme hakkı bulunmamaktadır. Borç erteletmek isteyenler için aranan şartlar ise şöyledir;

İşsizlik: İşsiz kalanlar için borç erteletmek mümkündür. Fakat bu ertelemeyi yapabilmek için kişilerin hiçbir şekilde sigorta kayıtların güncel olmaması gerekmektedir. Herhangi bir şekilde sigortası ödenen ve bir işte çalışıyor olarak gösterilirse erteleme iptal edilmektedir. Bunun yanında çalışmayan kişiler, borç ödemesi aksatılmamış ise bu ertelemeden yararlanabilir.

Askerlik: borç ödemesi başlamayan ya da borçlarını düzenli öderken askere gitmek durumunda kalan kişilerin borçları da ertelenmektedir. Bunun için askerlik belgesinin kuruma götürülmesi yeterli olmaktadır. Bu sayede askerlik süresi boyunca kişinin borçları ertelenecektir.

Yüksek lisans ve doktora: eğitim sonrasında yüksek lisans ya da doktora yapanlar borçlarını erteleyebilir. Burada aranan şart, bu eğitimlerin normal eğitimin bitiminden hemen sonra başlamasıdır. Herhangi bir süre girdiği takdirde borç erteleme mümkün değildir.

Burslar ve Krediler ne zaman ödenecek

Kurumumuzun Ziraat Bankası ile yaptığı ve 1 Temmuz 2014’te yürürlüğe giren protokolde yeni düzenlemeler hayata geçti. Eski protokolde öğrencilere burs ödemeleri her ayın 6’sında, kredi ödemeleri ise 7’sinde yapılırken yeni protokolle ödemeler, öğrencilerin T.C kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihlerde yapılacak. Buna göre, T.C kimlik numarasının son hanesi ‘0’ olanlar için ödeme günü her ayın 6’sı olurken, kimlik numarasının son hanesi ‘2’ olanlara ödemeler ayın 7’sinde, ‘4’ olanlara ayın 8’inde, 6 olanlara ayın 9’unda ve kimlik numarası 8 ile bitenlere burs ve kredi ödemeleri her ayın 10’unda yapılacak.

Kurumumuzun yaptığı yeni protokolde daha önceki protokollerde olmayan bir yenilik daha dikkati çekiyor. Protokolün yürürlüğe girdiği tarihten itibaren tahsilat işlemlerinde sanal pos imkanı devreye giriyor. Bu düzenlemeyle tahsilatlar artık internet üzerinden kredi kartı ile de yapılabilecek.

Yine imzalanan protokolde bankanın vadesiz hesapta mevduatı bloke etmesi kaldırılırken öğrencilere yapılan kredi ödemeleri üzerinden alınan binde 2’lik komisyon binde 1’e düşürülüyor.

*** KYK ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ BORÇ ERTELEME DİLEKÇE ÖRNEĞİ İNDİRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

KYK Ana Sayfa Girişi Yapmak için Tıklayınız

Kategori: KYK Sorgulama

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com