Kitapları eşyalara galip gelince evliliği sona erdi – Haberler | Şubat 2021

Kitapları eşyalara galip gelince evliliği sona erdi – Haberler | Şubat 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

Kitapları eşyalara galip gelince evliliği sona erdi

Kayseri’de yaşayan ve çocukluğundan itibaren ‘kitap kurdu’ olan emekli öğretmen, bugüne dek topladığı 43 bin civarında kitapla evini kütüphaneye dönüştürdü.

Kayseri’de yaşayan emekli öğretmen Dursun Çiçek, çocukluk döneminde başlayan kitap tutkusuyla evini binlerce kitabın yer aldığı kütüphaneye dönüştürdü.

Henüz ilkokul çağındayken ağabeylerine özenerek kitap okuma alışkanlığı kazanan 54 yaşındaki Çiçek, daha sonra eline geçen her parayla kitap satın almaya başladı. Yıllarca kitap alan Çiçek, biriktirdiği yaklaşık 43 bin civarında kitapla şahsi kütüphanesini oluşturdu.

Çiçek, zamanla kitapların muhafazasında zorlanınca 13 bin civarında kitabını çevresindekilere dağıtarak kitap sayısını 30 bine düşürdü. Evinde banyo ve mutfak haricinde hemen her yerden adeta kitap fışkıran Çiçek, tutkunu olduğu kitaplarıyla iç içe yaşam sürüyor.

‘Her zaman kitap kokulu yerlerde oldum’

Düzenli olarak kitap okumayı sürdürdüğünü ifade eden Çiçek, şunları söyledi:

”İlkokul dördüncü sınıfta başlayan hayat sürecimde liseyi bitirdiğimde 747 kitabım vardı. Babamdan ilk dayağı kitap yüzünden yedim. Kitap almak için param yetmeyince bir bakkal dükkanımız vardı oradan para tırtıklamaya başladım. İkinci ve üçüncü de yakalandım. Yakalandıktan sonra babam bana güzel bir şekilde para kazanmamın ve bu işi meşru yoldan yapmamın ne olduğunu anlatınca ben de iş buldum. 12-13 yaşlarında bir eczanede çırak olarak çalıştım. Paralarımı biriktirerek hep kitap aldım ve kitap benim bu manada erken yaşta çalışmama vesile oldu. Daha sonra üniversiteye geldim. Her zaman kitap kokulu yerlerde oldum.”

Hayatını kitaplarına göre şekillendirdiğini, kitaplarla dolu evinin odalarına kitaplardan arta kalan yerlere eşyalarını sığdırdığını dile getiren Çiçek, yer bulamadığı için 13 bin civarında kitabı öğrencilere bağışladığını ve çevresine dağıttığını aktardı.

Evinde 30 bin kitapla yaşıyor

Çiçek, evindeki kişisel kütüphanesinde 30 bin civarında kitap bulunduğuna işaret ederek ‘Şu anda evde mutfak ve banyo hariç odalarım kitapla dolu. Sayısal olarak ne kadarını okudum bilemiyorum ama ilkokul dördüncü sınıfta başlayan okuma maceram günlük ortalama 150 sayfayla başladı, şimdilerde günlük 250 sayfa okuyorum.’ diye konuştu.

Evliliğinin de kitapların evinde muhafaza edilmesinden kaynaklanan sorunlardan dolayı sona erdiğini anlatan Çiçek, ‘Kitap dolu bir evde yaşamak kolay değil. Hele de bir kadın için hiç kolay değil. Tabii kitaplarım eşyalara galip gelince ben kitaplarımla ayrı bir eve taşındım. Şu anda kitaplarımla beraber ayrı bir evde yaşıyorum.’ dedi.

Çiçek, 29 yıl öğretmenlik yaptığını, her zaman kitaplarını öğrencilerinin istifadesine sunduğunu söyledi.

Kategori: Haberler

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com