JANA Başvuru Kılavuzu İndir! – Jandarma Astsubay Sınavı | Şubat 2021

JANA Başvuru Kılavuzu İndir! – Jandarma Astsubay Sınavı | Şubat 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

JANA Başvuru Kılavuzu İndir!

2017 JANA Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

2017 JANA Başvuru İşlemlerini Yapmak için Tıklayınız

2017 JANA Başvuru Kılavuzu Yayınlandı mı,2017 JANA Başvuru Şartları,2017 JANA Başvuru Kılavuzu,2017 JANA Başvuru Tarihleri,2017 JANA Aday Başvuru Formu,JANA astsubaylık sınavı başvuruları nasıl yapılacak,2017 JANA Kılavuz ve Başvuru Bilgileri,JANA astsubaylık sınavında kaç soru sorulacak,JANA astsubaylık sınavı başvuru kılavuzu yayınlandı mı, JANA astsubaylık sınavı başvuru ücreti ne kadar,JANA başvuru merkezleri, JANA başvuru detayları ve başvuru kılavuzu tıklayın…

Şubat 2017 tarihinde yapılacak 2017 Jandarma Okullar Komutanlığı Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı (JANA 2016) başvuru işlemleri ÖSYM’den yapılan duyuru ile birlikte başlayacak.

Bu amaçla hazırlanan Kılavuz, başvuru tarihleri arasında ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr) İnternet adresinden yayımlanacaktır.

Başvurular, Kılavuzda yer alan kurallara göre yapılacaktır. Bu sınava başvuru yapacak adayların ilgili kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

JANA başvuruları Ocak 2017 tarihleri arasında alınacak başvurular ÖSYM tarafından JANA başvuru kılavuzuna göre yapılacak. Şubat 2017’de yapılacak sınav saat 9:30’da başlayacak. 120 dakika sürecek olan JANA sınavında adaylara, ön lisans düzeyinde, beş seçenekli çoktan seçmeli 100 sorudan oluşan bir test uygulanacak.

Sınav ücretini bankaya yatırmak, Başvuru Merkezinden yeniden şifre edinmek vb. işlemler, başvuru için yeterli değildir. Başvurunuzu bu Kılavuzda belirtildiği şekilde tamamlayarak aday başvuru kayıt bilgilerinizin dökümünü edininiz ve sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklayınız. Sınava başvuru işleminizi tamamladıktan sonra başvuru bilgilerinizi, ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresinden başvuru süresi içinde mutlaka kontrol ediniz.

Jandarma Genel Komutanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı arasında 27.12.2013 tarihinde imzalanan Protokol uyarınca, Jandarma Genel Komutanlığı Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavının birinci aşamasını oluşturan yazılı sınav ÖSYM tarafından, ikinci aşamasını oluşturan seçme sınavları Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yapılacak ve değerlendirilecektir. Bu kılavuz yazılı sınavla ilgili başvuru, sınav ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesi esaslarını kapsamaktadır. Sınava başvuran adaylar Kılavuzda ve ilgili mevzuatta yer alan düzenlemeleri kabul etmiş sayılırlar. 6114 sayılı Kanun’un 7. maddesinin 5. fıkrası gereği Sınav ile ilgili açıklama ve duyurular, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığının İnternet sayfasında yapılacaktır. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.

JANA sınavının içeriği nasıl olacak?

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (15),
Türk Kültür ve Medeniyetleri Tarihi (5),
Türkiye Coğrafyası (12),
Temel Yurttaşlık Bilgisi (8) konularındaki bilgi, kavram ve ilkelerden yararlanma gücünü ölçen sorular ile Türkçeyi kullanma, zihni kapasite, düşünme ve muhakeme gücü, karar verme yeteneği (30) ile matematiksel ilişkilerden yararlanma gücünü (30) ölçen sorulardan oluşacak. Testin cevaplama süresi 120 dakika (2 saat) olarak belirlendi.

JANA sınav ücreti geçen sene 65 TL olarak belirlenmişti.

2017 JANA’ya kimler başvuru yapabilir?

Şubat’ta yapılacak JANA’ya, üniversitelere bağlı; fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarından en az ön lisans eğitim düzeyinde mezun olmak veya en geç kayıt kabul tarihine kadar mezun olabilecek durumda olanlar başvurabilecek. (Kayıt kabul tarihi ikinci aşama seçme sınavlarından sonra Jandarma Genel Komutanlığı tarafından (www.jandarma.tsk.tr) internet adresinde duyurulacaktır. Kayıt kabul tarihine kadar mezun olamayan adaylar sınavlarda başarılı olsalar dahi okula kayıtları yapılmayacaktır.)

JANA Başvuru Genel Koşulları Nelerdir?

a) T.C. vatandaşı ve erkek olmak,
b) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa ve zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş, hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkartılmış olsa bile, bir suçtan hükümlü veya soruşturma altında olmamak,
c) Tutum ve davranışları ile yasa dışı görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış olmak,
ç) Yapılacak güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç almak,
d) Herhangi bir kadınla nikâhsız yaşamamak,
e) Daha önce çalıştığı kurum veya kuruluşlarından disiplinsizlik ve ahlaki nedenlerle çıkarılmamış olmak,
f) Adli sicil müdürlüğü, ilgili Cumhuriyet Savcılığı ve kayıtlı olduğu yerli askerlik şubelerinden temin edilecek belgelerde; bakaya veya yoklama kaçağı olarak aranmamak veya bu suçlardan soruşturma altında olmamak veya para cezasına çevrilse dahi bu suçlardan ceza almamak,
g) Hakkında “Yedek Subay Olamaz.” kararı bulunmamak,
ğ) Düzenlenecek yüklenme senedinde belirtilen miktarda tazminatı ödeme gücüne sahip müteselsil kefil göstermek,
h) Kayıt – kabul tarihlerinde silah altında olmamak, askerlik hizmetini yapmış olmak, yapmamış ise tecilli olmak,

DİKKAT! Askerlik tecili kesin kayıt ve kabül tarihinden önce sona eren adayların askerlik şubelerinden yeniden tecil haklarının olup olmadığını öğrenmeleri maddî ve manevi kayba uğramalarını engelleyecektir.

ı) Yapılacak sınavlarda başarılı olarak belirlenen kontenjan içerisinde yer almak,
i) Başvuru, sınavlar ve kayıt-kabul işlemleri sırasında adaydan istenen bilgi, belge ve diğer yükümlülükleri tam, doğru ve eksiksiz olarak yerine getirmek.

2017 JANA başvuruları nasıl yapılacak?

ÖSYM’den yapılan açıklamada, başvuruların elektronik ortamda alınacağı belirtildi. İşte başvuru detayı;

– Kılavuz ve Aday Başvuru Formunun edinilmesi: Sınava katılmak isteyen adaylar, JANA Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr) İnternet adresinden ulaşabilecek. ÖSYM, Kılavuz dağıtımı ve satışının yapılmayacağını belirtti.

2017 JANA Başvuruları

– ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine ilk kez kayıt olacak adaylar (Bu adayların diploma/mezuniyet belgesi veya öğrenci belgesinin onaylı bir örneğini yanlarında bulundurmaları zorunludur.),

-ÖSYM kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunan adaylardan eğitim bilgilerinde değişiklik olan adaylar (Eğitim bilgilerinde değişiklik olanların değişikliğe esas belgelerinin onaylı bir örneğini yanlarında bulundurmaları zorunludur.),

– ÖSYM kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunmayan adaylar, başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden yapacaklar.

– ÖSYM kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak İnternet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) veya diledikleri bir ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri aracılığıyla yapabilecek.

* Geçerli fotoğraf: Son 30 ay içerisinde ÖSYM tarafından yapılan bir sınava bir başvuru merkezi aracılığıyla başvuru yapmış ve başvuru aşamasında fotoğrafı başvuru merkezi görevlisi tarafından çekilerek ÖSYM kayıtlarına alınmış adaylar ile son 30 ay içerisinde herhangi bir nedenle bir başvuru merkezinden fotoğraf güncellemesi gerçekleştirmiş adayların Merkezimiz kayıtlarındaki fotoğrafı geçerli fotoğraftır.

Başvuru merkezleri ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr) İnternet adresinde yer almaktadır.

Sınav ücretinin yatırılması;

ÖSYM, adayların, 65,00 TL olan sınav ücretini başvurudan önce ilgili banka şubelerine yatmaları gerektiği uyarısında bulundu. Adayların, sınav ücretini yatırmaları için kılavuzun arka sayfasında belirtilen banka şubelerinden birine gidip sınavın adı, T.C. Kimlik Numarası ile ad ve soyadı bilgilerini vermelerinin yeterli olacağı belirtilen açıklamada adayların, sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunu almayı unutmamaları gerektiği ifade edildi. ÖSYM’den şu açıklama yapıldı;

Bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru yapacak adaylar için de sınav ücretinin yatırılması ile ilgili kural aynen geçerlidir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden İnternet aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler veya ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılabilirler.

JANA Sınavı Başvuru Ücreti Online Ödeme Yapmak için Tıklayınız

DİKKAT: Sınav ücretini bankaya yatırmış olmak başvuru için yeterli değildir. Ücret yatırıldıktan sonra bu kılavuzda belirtildiği şekilde başvurunun tamamlanması gerekmektedir. Aday Başvuru Formunun doldurulması: Adaylar bu kılavuzun maddelerini dikkatlice okuduktan sonra Aday Başvuru Formunu dolduracaklardır.

Not: Yeni güncel sınav ücreti tutarları yayınlanacak olan kılavuz bilgilerinde yer alacaktır.

DİKKAT ! Kılavuzlarda yer alan ücretlerin dışında; yeniden şifre edinme, sonuçlara veya sorulara itiraz, belge çıkarma vb. nedenlerle, adaylardan alınacak diğer ücretler, ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından belirlenir ve ÖSYM’nin İnternet sayfasından kamuoyuna duyurulur.

Başvuru merkezleri ve bankalar tarafından, bu kılavuzda ve ÖSYM’nin İnternet sayfasında belirtilen ücretlerin dışında herhangi bir işlem için adaylardan ücret talep edilemez. Başvurusunu yapmayan veya başvurusu geçersiz sayılan, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran veya aynı işlem için birden fazla ödeme yapmış olan adayların ödedikleri ücretler geri verilmez/devredilmez. Ücretlerin doğru yatırılmasının sorumluluğu adaya aittir. Başvuru merkezleri tarafından başvurusunu tamamlayan adaydan sadece başvuru hizmeti ücreti alınır, başvuru esnasında ayrıca fotoğraf ve şifre için ücret alınmaz.

ADRES (ÖSYM)

ÖSYM Başkanlığı 06800 Bilkent- ANKARA
Başvuru, yazılı sınav ve yazılı sınav sonuçları konusunda adaylarca gönderilecek dilekçeler için:

ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06800 Bilkent- ANKARA

ÖSYM İnternet Adresi:
(http://www.osym.gov.tr)

Aday İşlemleri Sistemi (Başvuru, bilgi kontrol, değişiklik, düzeltme vb.):
(https://ais.osym.gov.tr)

Sonuçlar İçin İnternet Adresi: (https://sonuc.osym.gov.tr)

Çağrı Merkezi Telefon Numarası:
444 ÖSYM (444 67 96)

ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri:
ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinin adres ve iletişim bilgileri

ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr) İnternet adresinde yer almaktadır.

BAŞVURU, GİRİŞ KOŞULLARI VE İKİNCİ AŞAMA SEÇME SINAVLARI İLE İLGİLİ DANIŞMA

İÇİN: Jandarma Genel Komutanlığı Personel Temin Merkezi 06580 Anıttepe/ANKARA (http://www.jandarma.tsk.tr) Telefon Numarası : (312) 456 36 31

DİKKAT ! Bu kılavuzda yer alan kurallar, kılavuzun yayım tarihinden sonra yürürlüğe girebilecek yasama, yürütme ve yargı organları kararları ile Genelkurmay Başkanlığının emirleri ve ÖSYM Yönetim Kurulu kararları gerekli kıldığı takdirde değiştirilebilir. Bu durumda izlenecek yol, Jandarma Genel Komutanlığı ile ÖSYM tarafından belirlenir ve kamuoyuna İnternet aracılığıyla duyurulur.

Sınavlarla ilgili olarak alınan yeni kararlar ve gerekli görülen değişikliklere ilişkin bilgiler de ÖSYM’nin İnternet sayfasından kamuoyuna duyurulacaktır. Bu nedenle ilgililerin ÖSYM’nin İnternet sayfasını sık sık kontrol etmeleri yararlarına olacaktır.

Kategori: Jandarma Astsubay Sınavı

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com