EKPSS Başvuruları Hakkında En Çok Merak Edilenler – EKPSS Sınavı | Eylül 2020

EKPSS Başvuruları Hakkında En Çok Merak Edilenler – EKPSS Sınavı | Eylül 2020 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

EKPSS Başvuruları Hakkında En Çok Merak Edilenler

EKPSS sınavına girmesi gereken adaylar için başvuru süresi Şubat 2020 tarihinde başladı ve Mart 2020 tarihinde sona erecektir. Sadece kuraya katılmak için başvuru yapacak adaylar için başvuru süresi Mayıs 2018 tarihinde başlayacak, Mayıs 2020 tarihinde sona erecektir.

Ancak, EKPSS sınav kılavuzunda bir çok konu detaylı bir şekilde yazmasına rağmen, bazı sorular yine de sıklıkla sorulmaktadır.

İşte EKPSS Başvuruları Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular ve Cevapları

1- Geçen yıl başvuranlar yine Aile bakanlığına gidip ön taahhüt alacak mı?

Daha önce sınava girenlerin eğer özür gruplarında değişiklik yoksa Aile Bakanlığına gitmelerine gerek yoktur. Bu adaylar internet üzerinden başvuru yapabilecektir. Özür oranlarında değişiklik olanların da Aile Bakanlığına gidip ön taahhüt almasına gerek bulunmamaktadır.

Yine, ÖSYM sisteminde engel bilgisi olan ancak fotoğrafı veya eğitm durumu bilgisi olmayan adayların da Aile Bakanlığına gidip ön kabul ve taahhüt beyanı belgesi almasına gerek bulunmamaktadır. Bu adaylar internetten başvuru yapamayacak bireysel başvuru merkezine gidecektir.

2- 2018 yılındaki EKPSS puanıyla atanan tekrar sınava girebilir mi?

Mezun oldukları üst öğrenime dayalı kadrolara başvuracak olanlar, yeniden sınava girebilir. Engelli alım yönetmeliğinin ilgili hükmü şu şekildedir:

‘Madde 14 – (1) Halen memur olarak çalışmakta olanlar, başka hizmet sınıfı kapsamındaki kadrolar ile bulundukları kadrolardan farklı olmak kaydıyla mezunu oldukları eğitim programları itibarıyla ihraz etmiş oldukları unvanlara ilişkin kadrolar hariç olmak üzere bu Yönetmelik kapsamında yerleştirme işlemlerine başvuramaz, yerleştirilseler dahi atamaları yapılamaz.’

Örneğin GİH sınıfında memur olarak atanmış birisi daha sonra önlisans düzeyinde elektrik teknikerliğini bititrse yeniden sınava girip atama işlemlerine katılabilir. Zira, bu kişi başka bir hizmet sınıfındaki kadroya talip olmaktadır.

3- Üniversite son sınavda okuyanlar başvurabilir mi?

Evet başvurabilir. Kılavuza göre sınavın geçerlilik süresi içinde mezun olacaklar istemeleri durumunda mezun olacakları üst öğrenim düzeyinden sınava girebilir ve mezun olduktan sonra tercih yapabilir. Örneğin 2020 yılında lisanstan mezun olacak bir aday sınava lisans düzeyinde girebilir ve 2020 yılında mezun olduktan sonra açılacak EKPSS tercih işlemlerine katılabilir.

4- Engelli adaya sınavda ek süre verilir mi?

Klavuza göre, adayın engeline göre süre verilir. Örneğin görme engellilerden isteyenlere okuyucu ve işaretleyici verilecek ve sürenin 2/3’ü oranında ek süre verilecektir. Yine,

– genel engellilerden CP hastalarına,
– genel engelli olup yaygın gelişim bozukluğu veya özgül öğrenme güçlüğü bulunanlara,
– İşitme engellilerden ilköğretime başlama yaşı sonrası veya öncesinde işitme engelli olanlara,
– dil ve konuşma engelli adaylara,
– zihinsel engellilere,
ek süre verilmektedir.

EKPSS Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

EKPSS Başvuru İşlemleri için Tıklayınız

Kategori: EKPSS Sınavı

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com