E-Kayıt hakkında bilinmesi gerekenler

YÖK tarafından hayata geçirilen e-Kayıt, binlerce öğrenci tarafından kullanıldu. Peki e-Kayıt nasıl yapılır? İnternetten üniversite kaydı nasıl yapılır? İşte detaylar...

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından hayata geçirilen e-Kayıt sistemi sayesinde üniversiteye kayıt yaptıracak olan adayların internet üzerinden işlemlerini kısa sürede yapması sağlanıyor. Peki internetten üniversite kaydı nasıl yapılır? e-Kayıt nasıl yapılır? İşte detaylar...

ÜNİVERSİTE E-KAYIT NASIL YAPILIR? İNTERNETTEN ÜNİVERSİTE KAYDI!

Öğrenci ve velilerin üniversite kaydı esnasında yaşadığı zorlukları aşması için ve kayıt döneminde oluşan giderlerini azaltmak için YÖK tarafından kullanıma sunulan e-Kayıt sisteminden, geçen yıl 407 bin 946 öğrenci yararlandı.

Bu yıl da e-Kayıt sistemi, 110 devlet üniversitesindeki 11 bin 851 programda ve 16 vakıf üniversitesindeki 2 bin 80 programda uygulanacak.

İnternet üzerinden üniversite kaydı yaptırmak isteyen adayların ilk olarak e-Devlet sistemine www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yapması gerekmektedir. Ardından arama bölümüne 'Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı/Üniversite E-Kayıt' yazması gerekmektedir.

Ardından açılan pencerede listelenen üniversitelerden hangisine kayıt yaptırılmak isteniyorsa, kayıt yaptırılabilir. Güncel olarak elektronik kayıt işlemi yapılabilecek üniversiteler;

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİVERSİTESİ
HALİÇ ÜNİVERSİTESİ
İBN HALDUN ÜNİVERSİTESİ
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ
İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ
İSTİNYE ÜNİVERSİTESİ
KAPADOKYA ÜNİVERSİTESİ
KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ
MEF ÜNİVERSİTESİ
NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
OKAN ÜNİVERSİTESİ
ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ
SANKO ÜNİVERSİTESİ
TED ÜNİVERSİTESİ
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ

E-KAYIT HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Bu hizmeti sadece sistemi destekleyen üniversitelere kayıt yapmak için Sistemi destekleyen üniversitelerin listesini hizmetin başlangıç ekranında görebilirsiniz.
Elektronik kayıt işlemini tamamladıktan sonra yerleşilen üniversitenin İnternet sayfasındaki duyurular takip edilmelidir.

Bu hizmeti kullanarak aldığınız belgelerin resmi geçerliliği vardır. Üzerlerindeki barkod numarası sayesinde, teslim ettiğiniz kurumlar tarafından belgenin doğruluğu sorgulanıp teyit edilebilir.

YÖK E-KAYIT KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

E-KAYIT İÇİN SAHİP OLUNMASI GEREKENLER

Bu hizmetten faydalanmak için e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza veya Mobil İmza yöntemlerinden birini kullanarak e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapabiliyor olmalısınız. İşleminize başlamadan önce gerekli e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza veya Mobil İmza’nızı temin etmelisiniz. e-Devlet Şifrenizi PTT’lere kimliğiniz ile birlikte şahsen başvurarak temin edebilirsiniz. Elektronik veya Mobil İmza temin etmek için ilgili hizmet sağlayıcılardan veya operatörlerden bu hizmeti satın almalısınız.

Bu hizmetten faydalanmak için e-Devlet Kapısı’nda kayıtlı iletişim bilgilerinizin doğrulanmış olması gerekmektedir.

Oluşturulan belgeleri görüntüleyebilmek için sisteminizde Adobe Acrobat Reader veya PDF dosyalarını görüntüleme özelliği olan başka bir uygulama kurulu olmadır.

E- KAYIT'TA VERGİ, HARÇ VE İŞLEM ÜCRETİ VAR MI?

e-Kayıt sistemini kullanan öğrencilerden herhangi bir vergi, ek ücret veya harç alınmamaktadır. e-Kayıt sistemi YÖK tarafından tamamen ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır.

Öğrenciler herhangi bir bedel ödemeden e-Devlet üzerinden e-Kayıt yapabilmektedir.

E-KAYIT SİSTEMİNİN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

YÖK'ün, Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında ilk olarak 2014-2015 eğitim öğretim döneminde 32 devlet üniversitesinde başlattığı e-kayıt sistemi, 2015-2016 eğitim öğretim döneminde devlete ait tüm yükseköğretim kurumlarında uygulamaya geçirilmişti.