E Devlet KYK Burs ve Yurt Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK Ana Sayfa Girişi Yapmak için Tıklayınız

Üniversite öğrencileri için KYK başvuruları ne zaman başlıyor? Öğrencilere büyük kolaylık sağlayacak olan E-kayıt tarihi ne zaman? E-kayıt nasıl yapılır?

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversiteyi kazanan öğrencileri şimdi de barınacak yer telaşı aldı. Özellikle üniversiteyi ailesinden uzakta okuyacak olan öğrencilerin tercih ettiği yurtlar için kayıt yaptırmak gerekiyor.

KYK E Kayıt Yurt İşlemleri için Tıklayınız

KYK yurt,burs ve kredi başvuruları Ağustos tarihleri arasında yapılacak. E- kayıtlar ise Eylül'den itibaren yapılabilecekler.

KYK YURT VE BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran öğrenciler ile halen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf (Ön lisans, lisans, özel yetenek, ek kontenjan,yüksek lisans ve doktora) öğrencilerinin Burs/Öğrenim ve Yurt başvuruları önümüzdeki günlerde duyurulacak takvime göre belirlenen tarihlerde Yurt-kur’un resmi web sitesi ‘www.kyk.gov.tr’ adresinden alınacaktır.

Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan kayıt işlemlerinin ardından Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlarda kalmaya hak kazanan öğrenciler Eylül'den itibaren de e-kayıt işlemlerini yaptıracaklar.

KYK YURT BAŞVURULARINDA E-KAYIT DÖNEMİ

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu e-kayıt sistemi, gelecek dönem tüm yurtlarda uygulanmaya başlıyor. Bu kapsamda, Eylül 2018 tarihinden itibaren, YURTKUR’a bağlı yurtlara yerleşmeye hak kazanan öğrenciler “https://www.turkiye.gov.tr/” internet sitesi üzerinden kayıtlarını yapabilecek.
Uygulama, 2018-2019 dönemi için YURTKUR’a asil ve yedek listeden yerleşmeye hak kazanan öğrencileri kapsayacak.

E-kayıt tarihleri, YURTKUR yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra duyurulacak.

E-kayıt uygulaması öğrencilerin isteğine bağlı olacak. YURTKUR’a ait yurtlara yerleşen öğrenciler e-devlet’ten kayıtlarını gerçekleştirebilecekleri gibi kazandıkları yurda giderek şahsen de kaydolabilecek. Elektronik sistemi tercih eden YURTKUR öğrencilerinin, yurtlara giderek tekrar kayıt yaptırmasına gerek olmayacak.

KYK yurt sorgulamak için tıklayınız!

ŞİFRESİZ KYK BURS SORGULAMA NASIL YAPILIR?

KYK burs sorgulamak için tıklayınız!

Ardından;
Açılacak olan sayfada kredi numaranızı ya da T.C. kimlik numaranızı eksiksiz bir biçimde giriniz.
Ardından hangi şekilde arama yapacağınızı seçiniz.
Daha sonra resimdeki işlem kodunu doğru bir şekilde giriniz.
Son işlem olarak da ara seçeneğine tıklayınız.
Eğer işleminizi gerçekleştiremiyorsanız 444 19 61 numaralı telefonu arayarak burs sonucu sorgulamanızı yapamadığınızı iletiniz. Bu işlemleri hallettikten sonra öğrenim kredisi sorgulamanızı tamamlamış olacaksınız.

E-DEVLET KYK BURS SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E-Devlet üzerinden KYK öğrenim kredisi sorgulamanızı yapmak istiyorsanız bir E-Devlet şifresine sahip olmalısınız. E-Devlet şifreniz yoksa bir PTT şubesine giderek E-Devlet şifresi başvurusunda bulunmak istediğinizi belirtiniz. Ardından gerekli birime yönlendirilecek ve 2 TL ücret karşılığında E-Devlet şifrenizi alabileceksiniz. Daha sonra yapmanız gerekenler ise;

KYK burs sorgulamak için tıklayınız!

Ardından kimlik doğrulamasını yapınız.

Yönlendirildiğiniz sayfada T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmelisiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra KYK bursu sorgulamanızı yapmış olacaksınız.

Kategori: KYK Sorgulama