E Devlet KYK Burs Sorgulama Ekranı Giriş – KYK Sorgulama | Mart 2021

E Devlet KYK Burs Sorgulama Ekranı Giriş – KYK Sorgulama | Mart 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

E Devlet KYK Burs Sorgulama Ekranı Giriş

E Devlet Şifresi ile KYK Burs ve Kredi Sorgulamak için Tıklayınız

Devlet tarafından öğrencilere bir takım yardımlar yapılmaktadır. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen bu yardımlar sayesinde öğrencilerin daha rahat bir şekilde öğrenim görmesi amaçlanmaktadır.

Yapılan yardımlar arasında KYK katkı kredisi ve KYK öğrenim kredisi bulunmaktadır. Eğitim hayatı boyunca öğrencilere sunulan bu kredi imkanları, eğitim dönemi sonrasında geri ödenmelidir. Tüm bu bilgilere internet üzerinden ulaşmak mümkündür.

KYK Burs Sorgulama e Hizmet Giriş için Tıklayınız

E Devlet Şifresi İle KYK Borç ve Burs Sorgulamak için Tıklayınız

KYK Borç Sorgulama KYK üzerinden kredi ve kredi alan kişiler için KYK borcu çıkmaktadır. Bu kişilerin eğitim hayatlarının sonrasında bu borçlarını ödemesi gerekmektedir. KYK üzerinden geri ödeme şartı ile alınan bu borcun, ödeme ve güncel durumu ile ilgili sorgulamaları E Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bu sorgulamaları yapmak için E Devlet portalına giriş yapmanız yeterli olacaktır. E-Devlet portalındaki Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü menüsü altında tüm sorgulamalara ulaşabilir ve bu bağlantılar sayesinde sorgulamaları yapabilirsiniz.

KYK Katkı Kredisi Sorgulama Katkı kredisi, öğrencilerin harçlarını ödemek için oluşturulan bir kredi türüdür ve bu sayede öğrenciler yüksek harç ücretlerinden etkilenmeden daha kolay bir şekilde eğitim hayatlarını sürdürebilmektedir. Bu doğrultuda, KYK katkı kredisi alan kişilerin, bu kredilerinin toplam miktarının ne kadar olduğunu, borç geri ödeme tarihini öğrenmesi mümkündür. Bunun için E Devlet’teki KYK katkı kredisi sorgulama bağlantısına tıklamanız yeterlidir. Bu bölüme tıkladıktan sonra kredinin ne zaman alınmaya başlandığı, kredinin ne zaman bittiği ve toplam ne kadar kredi alındığı görülmektedir. Ayrıca kredinin hangi üniversite için hangi tarihlerde alınarak kullanıldığı da detaylı bir şekilde görülebilmektedir.

KYK Öğrenim Kredisi Sorgulama Katkı kredisi gibi KYK tarafından sunulan diğer bir kredi imkanı da KYK öğrenim kredisidir. Katkı kredisine karşın aylık olarak ödenen bu kredi sayesinde öğrenciler maddi yönden daha rahat bir şekilde öğrenim sürdürebilmektedir. Kredi miktarı bu bakımdan katkı kredisine göre çok daha yüksektir. KYK kredi sorgulama için E Devlet’te ilgili bölüme tıklamanız yeterlidir. Bu sayede alınan tüm kredilerin detaylı bilgisine ulaşılabilir. Bu bölümden sorgulama yaparak ne kadar daha öğrenim kredisi alacağınızı, ne zaman kredinizin biteceğini ve ne zaman geri ödemesinin başlayacağını öğrenebilirsiniz.

KYK Yapılandırma Sorgulama KYK borçlarına yönelik devlet tarafından dönemsel olarak yapılan yapılandırma imkanından yararlanan kişiler, KYK yapılandırma sorgulama ekranını kullanarak bu yapılandırma ile ilgili bilgi alabilir. Yapılandırma yapmayan kişiler için bu bölüm geçersizdir.

E-devlet’te yer alan açıklama şu şekilde;

Yükseköğrenim öğrencilerinin barınma, beslenme, kredi-burs hizmetleriyle öğrenimlerine; sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle kişisel gelişmelerine katkıda bulunan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, başlangıçta Millî Eğitim Bakanlığının denetiminde iken, bu denetim 06 Şubat 1970 tarihli Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gereğince Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmiş, daha sonra 13.12.1983 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 179 sayılı KHK?nin 52/b maddesi ile Millî Eğitim Bakanlığının bağlı kuruluşu, 04.05.2009 tarih ve 27218 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanının onayı ile Başbakanlığa bağlı kuruluş haline getirilmiş, 10.12.2010 tarih ve 27781 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6082 sayılı Kanun ile Başbakanlığa bağlanmış, bilahare 08.07.2011 tarihli ve 27988 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi gereğince de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ilgilendirilmiştir.

e-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Hizmetler

KYK Burs Başvurusu Sorgulama
KYK Katkı Kredisi Sorgulama
KYK Kredi Geri Ödeme Sorgulama
KYK Kredi Numarası Sorgulama
KYK Öğrenim Kredisi Sorgulama
KYK Yeniden Yapılandırma Kredi Geri Ödeme Sorgulama
KYK Yurt Başvurusu Sorgulama
Yurtdışı Yurt, Burs, Öğrenim ve Katkı Kredisi Başvurusu
Yurtiçi Yurt, Burs, Öğrenim ve Katkı Kredisi Başvurusu
Kredi Yurtlar Kurumu Burs/Kredi Onay İşlemleri

KYK burs ve kredi için notere gitmeye gerek var mı?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Kaymakcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliği’nde yapılan değişikliği anımsatarak, burs almaya hak kazanan öğrencilerin bundan sonra notere giderek taahhütnameyi tasdik ettirmelerinin gerekmeyeceğini vurguladı.

Bu düzenlemeyle senet olayının kalktığını ifade eden Kaymakcan, vatandaşın notere ücret ödemesine gerek kalmadığını ifade etti.

Daha önceki uygulamayı anlatan Kaymakcan, öğrenim kredisi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin eskiden notere gittiğini, ücret ödeyerek buradan taahhütnameyi aldığını belirtti. Kaymakcan, ”Öğrenciler bu külfetten kurtulmuş oldu” dedi.

Öğrenci tarafından taahhütnamenin öğrenci tarafından elden kuruma veya bölgelerdeki yurtlara iletildiğini hatırlatan Kaymakcan, ”Bize gelen senetler sistemde taranıyor, ondan sonra öğrencinin hesabı açılıyordu” diye konuştu.

”Elden belge getirme dönemine son”

Yeni düzenlemeyle, kredi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin sonuçlar açıklandıktan sonra, e-devlet şifresi alması gerektiğini vurgulayan Kaymakcan, ancak bu şifreyi 18 yaşından büyük öğrencilerin alabileceğini, 18 yaşından küçük olanlara bu şifrenin verilmediğini belirtti.

18 yaş üstü öğrencilerin PTT’den, e-devlet şifresi alması gerektiğini belirten Kaymakcan, şifreyi kullanarak, ”https://www.turkiye.gov.tr” internet adresinde yer alan kredi ve yurtlarla ilgili bölüme gireceklerini anlattı.

Böylece öğrencinin bu bölümde yer alan taahhütnameye ulaşacağını ifade eden Kaymakcan, burada öğrencinin okul bilgisinin yer alacağını, metni okuyarak onaylaması gerektiğini kaydetti. Kaymakcan, onaylanan metnin doğrudan sistem üzerinden kuruma ulaşacağını, böylelikle öğrencilerin elden bir belgeyi ilgili birimleri ulaştırması durumunun da sona erdiğini belirtti.

Prof. Dr. Kaymakcan, burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilerin taahhütnameyi aldıkları şifre ile onaylamayı unutmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Burs ve Kredi başvuru sonuçlandırma sistemi değişti

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) müracaatlarında ‘devrim’ gibi uygulama… Gençlik ve Spor Bakanlığı, KYK’ya yapılan yurt, burs ve kredi başvurularında kullanılan puanlama sisteminde yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Yeni sisteme göre; KYK’nın yurtlarında konaklamak ya da kredi ve burs almak isteyen öğrencilerin beyanları, aralarında Maliye, Aile ve Sosyal Politikalar, Çevre ve Şehircilik, Adalet, Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları’nın da yer aldığı 11 farklı noktanın bulunduğu ‘Çok Noktalı Kontrol’ adlı sistemden taranarak kontrol ediliyor. Bakanlık böylelikle, özellikle ailesinin maddi durumu, yurtlarda öncelik tanınan dezavantajlı gruplar içerisinde yer alma gibi sıralamayı ve burs-kredi sonuçlarını etkileyen bilgilerde mümkün olan en doğru sonuca ulaşıyor.

BEYANLARDAKİ SUİİSTİMAL ÖNLENECEK

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, konuya ilişkin değerlendirmesinde, yeni sistemin suiistimalin önlenmesi ve mümkün olan en hakkaniyetli sonuca ulaşılması için oldukça faydalı olduğunu belirtti.

KYK Ana Sayfa Girişi Yapmak için Tıklayınız

Kategori: KYK Sorgulama

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com