Dünyanın en stresli 10 mesleği hangisi? – ÖSYM Tercih Kılavuzu | Mart 2021

Dünyanın en stresli 10 mesleği hangisi? – ÖSYM Tercih Kılavuzu | Mart 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

Dünyanın en stresli 10 mesleği hangisi?

Hepimiz zaman zaman stresli anlar yaşasak da bazı meslekler için stres işin ayrılmaz bir parçası olmuş durumda. Peki, dünyanın en stresli 10 mesleği hangisi?

Taksi Şoförlüğü

Trafik yoğunluğunun en fazla olduğu şehirlerde taksi şoförlüğü yapmak stres seviyesinin yükselmesine yol açabiliyor. Devamlı yollarda olmak ve yolcuları memnun etmek de kimi zaman oldukça zor olabiliyor.

Canlı Yayın Spikerliği

Canlı yayında gelişebilecek olaylara anında müdahale etmek durumundalar.Diksiyonlarına çok dikkat etmeleri gerekiyor ve eğer bir konuk ağırlıyorlarsa konuğun söyleyecekleri de onların sorumluluğunda. Kullanacakları kelimeleri özenle seçmeleri gereken canlı yayın spikerleri eleştiriye en çok açık mesleklerden de biri.

Üst Düzey Yöneticilik

Üst düzey yöneticiler de işin gidişatı hakkında çok önemli kararlardan tek başlarına sorumlu oldukları için stresli bir mesleğe sahipler. Verdikleri kararlar sonucu, şirketin para kazanması söz konusu olabilecekken, para kaybetmesi de ihtimal dışı değil.

Polislik

Birçok olaya müdahale etmeleri beklenen polis memurları için de oldukça stresli bir işe sahip olduklarını söyleyebiliriz.Kimi zaman suçluları yakalamak için bir koşuşturmanın içinde, kimi zaman da bir suçluyla direkt olarak temasta olan polislerin yoğun çalışma şartları da stres yaratan etkenlerden biri.

Borsacı

Piyasadaki hareketlerin anlık değiştiği oldukça dinamik bir iş. Piyasalara hakim olmak, iyi gözlemler yapmak, yerinde öngörülere sahip olmak borsacıların üzerinde stres yaratan durumlardan bazıları.

Gazetecilik

Yoğun bir çalışma gerektiren gazetecilikte sürekli gözlem yapma zorunda olmak, basın organlarında kullanılabilecek malzemeler çıkarmaya çalışmak stres yaratan bir durum.Bunların yanı sıra savaş alanlarına gitmek zorunda olmak da gazetecilik mesleğini dünyadaki en stresli mesleklerden biri haline getiriyor.

Madencilik

Yerin metrelerce altında geçimlerini sağlamak için çalışan madenciler, iş kazaları ve olumsuz çalışma şartlarıyla karşılaşabiliyor. Giyindikleri ve yemek yedikleri yerler de çok sağlıklı olmamakla birlikte kazaya en açık meslek gruplarından biri madenciler.

Pilotluk

Çok fazla teknik detaya hakim olmaları gereken pilotlar, kimi durumlarda tamamen inisiyatif kullanarak önemli kararlar vermek zorunda kalıyor. Bu kararlar, bir uçak dolusu yolcu ve çalışanın hayatını etkileyebilecek kararlar da olabiliyor.

Askerlik

Bir ülkenin güvenliğinden sorumlu olmak askerliği en stresli mesleklerden biri haline getiriyor.Askeriyenin disiplinli yapısı ve yapılacak hataların kişinin sadece kendisini değil tüm birimin hatta bazı durumlarda ülkenin de dahil olabileceği durumları etkilemesi askerlerde büyük bir stres yaratıyor.

İtfaiyecilik

Kimi olaylarda kendi canlarını da tehlikeye atarak olaylara müdahale etmek durumunda kalan itfaiyeciler şüphesiz dünyadaki en stresli işlerden birine sahip.Düzenli bir iş yoğunluğu olmayan itfaiyeciler, kimi günlerde herhangi bir olaya müdahale etme durumunda olmazken, kimi günlerde çok yoğun çalışabiliyor.

Kategori: ÖSYM Tercih Kılavuzu

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com