Dünyada Lisans Eğitimi Fiyatları – Üniversite Harçları | Nisan 2021

Dünyada Lisans Eğitimi Fiyatları – Üniversite Harçları | Nisan 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

Dünyada Lisans Eğitimi Fiyatları

OECD, lisans eğitiminde dünyanın en pahalı ülkelerini açıkladı. OECD’nin yükseköğretimde öncü ülkelerin 2014-2015 yıllık öğrenim ücretlerini baz alarak yaptığı ‘Lisans Eğitiminde Dünyanın En Pahalı Ülkeleri’ sıralamasında, 76 bin TL’lik yıllık ortalama ücretiyle Kanada ilk sırada yer aldı. İkinci sıradaki ABD’de lisans programlarında yıllık öğrenim ücreti ortalama 72 bin TL, İsviçre’de ise 67 bin TL olarak hesaplandı.

İNGİLTERE 39 BİN TL Yükseköğretimde iddialı ülkelerden İngiltere ise sıralamanın en altında yer aldı. Bu ülkede lisans programlarının öğrenim ücretinin, özellikle ilk 3 ile karşılaştırıldığında oldukça düşük olduğu görüldü. İngiltere’de ortalama öğrenim ücreti 39 bin TL olarak hesaplandı. OECD ortalamalara sadece devlet üniversitelerini dahil etti. Özel ve farklı statüdeki yükseköğretim kurumları göz önüne alınmadı. Yaşam maliyetleri gibi diğer harcamalar da hesaba katılmadı.

Lisans programlarının ortalama yıllık öğrenim ücreti

1-Kanada 76 bin TL

2-ABD 72 bin TL

3-İsviçre 67 bin TL

4-İsveç 61 bin TL

5-Danimarka 59 bin TL

6-Norveç 52 bin TL

7-Japonya, Avustralya ile

Finlandiya 50 bin TL

8-Hollanda 49 bin TL

9-Fransa 45 bin TL

10-İngiltere 39 bin TL

Kategori: Üniversite Harçları

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com