Doğu Avrupa ve Orta Asya'nın En İyi Üniversiteleri 2018 Açıklandı

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS'in 'Doğu Avrupa ve Orta Asya'nın En İyi Üniversiteleri 2018' sıralamasına Türkiye'den 31 üniversite girdi. Bölgenin en iyisi Rusya'dan Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi olurken, Türkiye'den en iyi dereceyi geçen yıla göre 2 sıra ilerleyerek 7'nciliğe yükselen Boğaziçi Üniversitesi elde etti. ODTÜ de 9'unculukla ilk 10'a girdi.

QS, Doğu Avrupa ve Orta Asya sıralamalarında yükseköğretim kurumlarını akademik saygınlık, öğrenci-fakülte oranı, araştırma etkisi, uluslararası görünüm gibi kriterlere göre sıralıyor. 250 üniversitenin girebildiği 'Doğu Avrupa ve Orta Asya'nın En İyi Üniversiteleri 2018' sıralamasında, Türkiye 31 yükseköğretim kurumuyla temsil edildi. En iyi dereceyi 7'ncilikle Boğaziçi elde ederken, onu Orta Doğu Teknik Üniversitesi 9 ve Bilkent 12'nci sıradan takip etti. Bölgenin en iyileri ise Rusya'dan çıktı.

TÜRK ÜNİVERSİTELERİ SIRA KAZANDI

Bu yılki sıralamaya girmeye hak kazanan 31 üniversitenin önemli bir kısmı listede daha üst sıralara yerleşti. Boğaziçi 9'unculuktan 7'ye; ODTÜ ise 14'üncü sıradan 9'a yükseldi. Bilkent 12'ncilikle 2017'deki konumunu korurken, Koç 16'ncı sıradan 14'e çıktı. Ayrıca İstanbul Üniversitesi üç sıra ilerleyerek 31'inci olurken Hacettepe, Ankara, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Erciyes gibi üniversiteler de bu yıl daha üst sıralarda kendilerine yer buldu.

RUSYA ZİRVEDE

Yükseköğretimde Türkiye'nin önde gelen rakiplerinden Rusya, 250 üniversitenin girmeyi başardığı sıralamada 74 yükseköğretim kurumuyla temsil edildi. İlk onda üç üniversitesi yer aldı; Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi geçen yılki pozisyonunu koruyarak bölgenin en iyisi oldu. Novosibirsk Devlet Üniversitesi ikinci ve St. Petersburg Devlet Üniversitesi ise 4'üncü sıradaydı. Ayrıca Polonya 21, Çek Cumhuriyeti 17, Ukrayna 16 ve Macaristan 8 üniversiteyle en iyi görünümü elde eden ülkeler arasında kendine yer buldu.

Doğu Avrupa ve Orta Asya'nın En İyi Üniversiteleri 2018

TÜRK ÜNİVERSİTELERİ


Doğu Avrupa ve Orta Asya'nın En İyi Üniversiteleri 2018