DHBT Tercihleri Nasıl ve Nereden Yapılacak? (DHBT Atamaları 2018)

2018 DHBT sonuçları açıklandı. DHBT yazılı sınavını geçen adaylar DHBT sözlü sınavının ne zaman yapılacağını merakla beklemeye başladı. DHBT mülakatı ile ilgili bütün detaylar burada...

Aralık 2018 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Din Hizmetleri Alan Bilgi Testi (DHBT) sonuçları açıklandı. DHBT sonuçlarının açıklanmasının ardından atamaların ne zaman yapılacağı tartışma konusu oldu. DHBT sonuçlarına göre adayların mülakat yolu ile istihdam edilmesi de tartışma konuları arasında yer almaya devam ediyor. Peki, DHBT yazılı sınavının ardından DHBT sözlü sınava yapılacak mı?

Adaylar sınav sonuçlarını, ÖSYM'nin 'https://sonuc.osym.gov.tr' internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek. DHBT sınav sonuçlarıyla ilgili belirsizlik sürerken sınava giren adayları heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Dün ÖSYM'nin resmi sitesi üzerinden yayınlanan duyuruyla KPSS tercih kılavuzu yayımlandı. KPSS sınavlarının tamamlanması ve sonuçların açıklanmasının ardından adayların gözü DHBT sınavlarına çevrildi. DHBT sonuçlarının açıklanacağı tarihin yakın olduğunu düşünen memur adayları, sık sık ÖSYM'nin resmi sitesini ziyaret ediyor. Tercih sürecinin başlaması 'DHBT sınavına giren memur adaylarının sonuçlar ne zaman açıklanacak?' sorularını sıklaştırmasına neden oldu. Peki, DHBT sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

DHBT mülakat sınavı ne zaman yapılacak?

Din hizmetleri kadrolarının belirlenmesi amacıyla yapılan DHBT, KPSS puanına ek olarak hesaplanmaktadır. Buna göre adayların puanları, KPSS Ortaöğretim ve KPSS Ön Lisans, KPSS Lisans sınavına girenler için ayrı ayrı hesaplanacaktır. KPSS Ortaöğretime giren adayların puanları KPSS 122 puanına göre, KPSS Ön Lisansa giren adayların puanları KPSS 123 puanına göre ve KPSS Lisansa giren adayların puanları KPSS 124 puanına göre belirlenecektir. KPSS'de girdiğiniz sınav türüne göre DHBT puanınız hesaplanacağı için, Diyanet İşleri Başkanlığına da bu puan türü üzerinden başvuru yapma hakkınız olacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı henüz mülakat tarihini açıklamadı. Fakat, tarihi belirlendiği zaman Diyanet İşleri Başkanlığı sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruda bulunduktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde mülakata çağrılacak adayların bir listesini yayınlayacak. Bu listeye göre seçilen adaylar, site üzerinden DHBT giriş belgelerinin çıktısını alacak. (http://diyanet.gov.tr/) adresi üzerinden gerçekleştirilecek olan işlemler tamamlandıktan sonra mülakata katılma hakkı kazanacaksınız.

Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı duyuruda adayları KPSS Ortaöğretim, KPSS Ön Lisans ve KPSS Lisans sıralaması ile çağıracağını açıklamıştı. İstihdam edilecek din hizmetleri kadrolarının 3 katı kadar adayın mülakata çağırılacağı duyuruldu. Mülakatta başarılı olabilmeniz için KPSS -DHBT'den aldığınız puan, aday sıranız ve DHBT'de öğrenim düzeyinize göre girdiğiniz sınav türü önem arz ediyor.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili tarihlerde Din Hizmetleri Kadrolarına Atanacaklarda Aranan Yeterlik ve KPSS Puanıyla İlgili bir duyuru yayınlayacak.

'' Bilindiği üzere Başkanlığımız Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacaklarda, Başkanlığımızca yapılan sınav sonucunda her bir unvan için verilen yeterliğe sahip olma şartı aranmaktadır.

Açıktan atamalar ve sözleşmeli alımlar, belirlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanına sahip olanlardan KPSS puanı başarı sırasına göre atama yapılacak kadro sayısının üç katına kadar adayın çağrıldığı sözlü sınav sonucu başarı sırasına göre yapılmaktadır.

Başkanlığımız ilgili mevzuatında söz konusu kadrolara Ekim 2018 tarihinden sonra atanacaklar için yeterlik şartı kaldırılarak; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve Başkanlığımız arasında imzalanan protokol ile KPSS’ye Başkanlığımız din hizmetleri sınıfına ait kadrolara atanmak isteyenlerin mesleki bilgilerinin ölçüleceği Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) eklenmiştir.

Bu itibarla, Başkanlığımız din hizmetleri sınıfına ait kadrolarına Ekim 2018 tarihinden sonra ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacakların KPSS’de Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna ek olarak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) oturumuna katılmaları ve bu iki oturum sonucunda alacakları puanlara göre hesaplanacak KPSSP-122 (ortaöğretim mezunları için), KPSSP-123 (ön lisans mezunları için) ve KPSSP-124 (lisans mezunları için) puanlarına sahip olmaları gerekmektedir.''

Bu duyuru DHBT'nin nasıl yapılacağını sınav konularını v.b. konuları anlatarak devam etmekteydi.Bu duyuruda bizi ilgilendiren kısım bu bölüm.

Bu duyurudan şunu anlıyoruz ki; Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacaklarda, alım şeklini değiştirmemiştir.Yalnızca yeterlilik sınavı yerine DHBT sınavına girme zorunluluğu getirilmiştir..

Bu duruma göre Diyanet İşleri Başkanlığı; Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacaklarda, daha önceden yaptığı gibi mezuniyetlere göre kontenjan belirleyecek ve her kontenjan için alacağı aday sayısının 3 katına kadar adayı KPSSP-122 (ortaöğretim mezunları için), KPSSP-123 (ön lisans mezunları için) ve KPSSP-124 (lisans mezunları için) puan sıralamasını esas alarak sözlü mülakat sınavına çağıracaktır.Sözlü mülakat puanlarına göre de atamaları yapılacaktır.

Buradan şu da anlaşılmaktadır ki DHBT de baraj yoktur.Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı alım ilanı yayınladığında kontenjanlara göre bir taban puan belirleyebilir.Adayların 2018 DHBT puanları iki yıl sonraki DHBT sınavına kadar yapılacak tüm alımlarda geçerli olacaktır.

Kategori: KPSS DHBT