Bilimsel Yarışmalarda İlk 3'e Giren Öğrencilere Ek Puan

'Ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen bilimsel yarışmalarda ilk 3'e giren öğrencilere ilgili dallardaki lisans programlarına yerleştirilmelerinde, ek puan uygulanarak bilim alanında başarılı öğrenciler teşvik edilecek.AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, 'Araştırma, geliştirme, tasarım ve yenilik projeleri ile üniversite-sanayi işbirliği faaliyetleri sonucu elde edilen gelirler, döner sermaye işletmesinin ayrı bir hesabında toplanacak. Bu gelirlerden herhangi bir kesinti yapılmayacak' ifadesini kullandı.

İnceöz, yaptığı yazılı açıklamada, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi hakkında kanunun tasarısının 16 Şubat'ta TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri tamamlanarak yasalaştığını anımsattı.

Ar-Ge Reform Paketi'nin 33 madden oluştuğunu, paketin 64. Hükümet'in programı çerçevesinde hazırlandığını vurgulayan İnceöz, çalışan personelin niteliğini artırmak amacıyla doktora, yüksek lisans ve lisans mezunları için farklı oranlarda gelir vergisi istisnası getirileceğinin altını çizdi. İnceöz, şunları kaydetti:

'Ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen bilimsel yarışmalarda ilk 3'e giren öğrencilere ilgili dallardaki lisans programlarına yerleştirilmelerinde, ek puan uygulanarak bilim alanında başarılı öğrenciler teşvik edilecek. Araştırma, geliştirme, tasarım ve yenilik projeleri ile üniversite-sanayi işbirliği faaliyetleri sonucu elde edilen gelirler, döner sermaye işletmesinin ayrı bir hesabında toplanacak. Bu gelirlerden herhangi bir kesinti yapılmayacak. Bu kapsamda görev yapan öğretim elemanına ödenecek gelirin yüzde 85'i, vergi kesintisi olmadan, ilgili öğretim elemanına ödenecek.'

Yönetici şirketin damga vergisi ve harçlara ek olarak emlak vergisinden de muaf tutulacağını bildiren İnceöz, 'Yeni oluşturulan ihtisas teknoloji geliştirme bölgeleri de teknoloji geliştirme bölgeleri gibi destek, teşvik, muafiyet ve istisnalardan yararlanacak. Ar-Ge projelerinin daha kısa sürede ve daha düşük maliyetle tamamlanarak ticarileşmeye hazır hale gelmesi için proje kapsamında yurt dışından yapılacak alımlar gümrük vergisi, her türlü fon, damga vergisi ve harçtan müstesna tutulacak' değerlendirmesini yaptı.

İnceöz, öğretim elemanlarından Ar-Ge veya tasarım merkezlerinde gerçekleştirilen faaliyetlerde araştırmacı, tasarımcı ya da idari personel olarak hizmetine ihtiyaç duyulanların üniversite yönetim kurullarının izniyle tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak görevlendirilebileceklerine işaret etti. İnceöz, açıklamasını şöyle tamamladı:

'Bu kapsamda görevlendirilen öğretim elemanlarına yapılacak ödemeler, döner sermaye kesintisinden etkilenmeyecek. Tam zamanlı görevlendirilecek personele kurumlarınca aylıksız izin verilecek. Düzenlemenin hayırlı olmasını diliyor, Önümüzdeki günlerde aynı şekilde 64. Hükümet Eylem programı çerçevesinde görüşülecek yasalarında en hızlı şekilde hayata geçirilmeye devam edilecektir.'

YGS-LYS Net Sihirbazı Tıkla İndir

Yükseköğretim (Lisans-Önlisans) Program Atlası Tıkla İndir

YGS LYS Başarı Sırası Sihirbazı Tıkla İndir