Atama izni sayısı KPSS ile alım yapılacak kadro sayısını gösterir mi? – KPSS Sınavı | Nisan 2021

Atama izni sayısı KPSS ile alım yapılacak kadro sayısını gösterir mi? – KPSS Sınavı | Nisan 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

Atama izni sayısı KPSS ile alım yapılacak kadro sayısını gösterir mi?

Devlet Personel Başkanlığının açıkladığı atama izni sayısı ne anlama geliyor?

Devlet Personel Başkanlığının açıkladığı atama izni sayısı ne anlama geliyor? Atama izni sayısı, KPSS ile alım anlamına mı geliyor.

ATAMA İZNİ SAYISI KPSS İLE ALIM YAPILACAK KADRO SAYISINI GÖSTERMEZ

Bir kamu kurumu, kendisindeki boş kadrolara 3 şekilde atama yapabilir.

1- Daha önce memur olup da istifa edenler arasından,
2- Naklen diğer kurumlardan,
3- KPSS ile açıktan…

Ancak, bu 3 şekilden birisinden dahi olsa atama yapabilmek için atama izninin olması gerekmektedir. İşte dün açıklanan atama izni sayısı bu üç durumu da kapsamaktadır. Dolaysıyla 20 Şubat itibariyle açıklanan atama izni sayısı, KPSS ile atama yapılacak kadro sayısı değildir. Her bir kurum, kendisine tahsis edilen iznin bir kısmının naklen alımlara, bir kısmını istifa sonrası dönüş yoluyla alımlara, bir kısmını da KPSS ile alıma ayıracaktır.

Ayrıca, başka bir atama izni olmadığından, bu atama izinleri hem Haziran hem Kasım alımlarına yöneliktir.

İSTİFA SONRASI DÖNÜŞLERE NE KADARLIK BİR KONTENJAN AYRILABİLİR?

Atama izinlerinin dağıtımına dair resmi yazıda şu açıklama yer almaktadır:

‘657 sayılı Kanunun 92 nci maddesi uyarınca yapılacak atamalarda, verilen atama izin sayılarının yüzde 2’sine kadar olanını kullanabilmeleri’

Bu hükümde yer alan mevzuat, daha önce memur olup da istifa edenler arasından yapılacak atamaları kapsamaktadır. Dolaysıyla istifa sonrası dönüşlere 9 bin adetlik toplam atama izni sayısında en fazla 180 adet ayrılabilecektir.

KAÇ ADET ATAMA İZNİ KALDI?

Bütçe Kanunuyla tahsis edilen atama izni sayısı, 4 bini üniversiteler olmak üzere toplam 9 bindir. 20 Şubat 2018 tarihi itibariyle dağıtılan atama izni sayısı 650’dir. Dağıtımı daha sonra yapılacak kalan atama izni sayısı ise 8 bin 350’dir.

SAYI ÇOK AZ OLDUĞUNA GÖRE PERSONEL ALIMLARI NASIL OLACAK?

Daha önce yer alan haberde, 2018 yılında, memur statüsünde alımların çok az olacağı belirtilmişti. Zaten toplam sayı, üniversiteler dahil 9 bindir. Dolaysıyla Bakanların dile getirdiği 2018 yılında 70 bin veya 80 bin personel alacağınız şeklindeki açıklamalar, sözleşmeli veya işçi statüsündeki alımları kapsamaktadır.

Kategori: KPSS Sınavı

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com