Askeri Liseler Yeniden Açılacak mı?

Askeri Liseler Tekrar Açılacak mı?

Askeri Liseler geçmiş dönemlerden beri uzun zamandır Türk Silahlı Kuvvetleri kapsamında birçok subay yetiştirmiştir. Askeri liseler kapsamına alınmış olan öğrenciler çok küçük yaşlardan itibaren askeri düzende yetiştirilmişlerdir. Bu dönemlerde Askeri Liselerden mezun olan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu rütbeli kurmaylar olmuşlardır. Bu kurmaylar arasından paşalar ve generaller de çıkmıştır. Ancak 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanılan darbe girişimi sonrasında ülkenin olağanüstü hale girmesi sebebi ile askeri okullar kapatılmıştır.

Askeri Liseler Nedir? Silahlı Kuvvetler kapsamında alanında profesyonel mühendis ve asker yetiştirmek amacı ile eğitim veren okullara Askeri Liseler denmektedir.

Ülkemizde geçmiş senelerde eğitim vermiş olan 5 adet askeri lise bulunmaktadır. Bu Liseler aşağıdaki kısımda sıralanmıştır.
-Işıklar Askeri Hava Lisesi
- Bursa Kuleli Askeri Lisesi
- İstanbul Heybeliada Askeri Lisesi
- İstanbul Maltepe Askeri Lisesi
- İzmir Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu- Ankara

Bilindiği gibi ülkemizde askeri personel yetiştirme işlemi şu an için Milli Savunma Üniversitesi aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında kapatılması kararı alınan Askeri Liselerin ise yakın bir zamanda tekrardan açılması gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat ilerleyen dönemlerde gerçekleştirilecek uygulamalardan bir tanesi de Askeri Liselerin revize edilerek tekrardan eğitime başlamasıdır. Böylece Şanlı Türk Ordusu’na nitelikli asker yetiştirilmesine devam edilecektir.