ALS İnternet Erişim Şifresi Nasıl Alınıyor?

ÖSYM Aday Şifresi ile Hangi İşlemler Yapılır?

Adaylar, T.C. Kimlik Numarası ve şifreyle birlikte ÖSYM’nin (http://ais.osym.gov.tr) ve (https://sonuc.osym.gov.tr) adreslerini kullanarak sınav başvurusu yapma, tercih bildirme, başvuru ve tercih bilgilerinde değişiklik yapma, sınava giriş belgesi edinme, sınav sonuçları ve yerleştirme bilgilerini edinme işlemlerini yapabilirler.

ÖSYM Şifresi Nasıl Olmalı?

ÖSYM şifre değiştirme işlemlerinde basit şifreler kullanmamanızı ve şu koşullara uymanızı tavsiye ederiz.

En az 6 Hane
En az 1 Noktalama işareti (,.;)
En az 1 büyük harf
En az 1 Rakam

ÖSYM Şifre Değiştirme İşlemleri :

ÖSYM Başvuru merkezinden aldığınız aday şifreniz ve TC. Kimlik Numaranız ile (https://ais.osym.gov.tr/) adresine giriş yapınız.Mevcut şifreniz ile ilk defa giriş yapıyorsanız sayfa doğrudan açılacaktır.Ancak;Daha önceden giriş yaptıysanız giriş yaptıktan sonra sağ tarafta ŞİFRE DEĞİŞTİR butonuna tıklayınız.Daha sonra eski şifrenizi girip güvenlik sorusunu cevaplayın.Altta bulunan ŞİFREMİ DEĞİŞTİR linkine tıklayarak,şifreniz değişmiş oldu.Artık yeni şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

NOT 1: Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.Aksi takdirde,Sorulara doğru cevap veremediği için internet erişim şifresini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar, yeni şifre edinmek için ÖSYM Başvuru Merkezleri olan Ortaöğretim Kurumu Müdürlükleri ile ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticiliklerine nüfus cüzdanı/pasaportları ile birlikte şahsen başvurarak, 2.00 TL hizmet ücreti karşılığı yeniden şifre edinmek zorunda kalacaklardır.

NOT 2: Şifre, adayın hem ilgili sınavın bütün aşamalarında, hem de sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır.