ALES puanının kullanım alanları nereler?

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. 18 Kasım tarihinde gerçekleştirilen ALES sonbahar dönemi sınav sonuçları, ÖSYM’nin ‘aday işlemleri’ sayfası üzerinden sorgulanabilecek. İşte sonuç sorgulama sayfası ve ALES puanının kullanım alanları!

ÖSYM tarafından 18 Kasım 2018 günü gerçekleştirilen ALES' sonuçları açıklandı. ÖSYM'nin resmi sayfası üzerinden yapılan açıklamada ALES sonbahar dönemi sonuçlarının Aralık’ta (bugün) açıklanacağı duyurulmuştu. 2018 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı İlkbahar Dönemi (ALES 2018) sonuçlarını adaylar ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet sitesinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecekler. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

ALES SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM, sonuçlarla ilgili duyuruyu şu şekilde gerçekleştirdi;

'18 Kasım 2018 tarihinde uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2018-ALES Sonbahar Dönemi) ait değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.Sınav sonuçları, Aralık 2018 tarihinde saat 16:45’den itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden açıklanmış olup adaylar, sınav sonuçlarını belirtilen İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.'

ALES PUANI KULLANIM ALANI

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda dikkate alınıyor. Türkiye’deki üniversitelerde özellikle tezli yüksek lisans eğitimi almak isteyen adayların bu sınava katılması gerekiyor. Üniversitelerde lisansüstü eğitim için adayların alması gereken minimum puanlar değişiklik gösteriyor. Sayısal sözel olarak 2 testte 100 soru yöneltilen adaylara 150 dakika süre tanınıyor. Sınavda adaylar matematik, geometri, sayısal mantık, Türkçe ve mantıksal akıl yürütme alanlarından yöneltilen soruları cevaplıyor.

KAÇ YIL GEÇERLİ OLACAK?

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK), 'Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği' Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerli olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı'nın (ALES) sonuçları, söz konusu yönetmelik değişikliğiyle, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak.

Ayrıca, yönetmeliğe eklenen geçici madde ile daha önce yapılan ALES sonuçları da açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli sayılacak

Kategori: ALES Sınavı