2019 ALES İlkbahar Dönemi Sınavı Ne Zaman?

ALES, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın kısaltmasıdır. Bu sınava 4 yıllık üniversite mezunları ya da son sınıf öğrencileri girebilir. ALES’e yabancı uyruklu kişiler de girebilecekler. Bu sınav şu konularda gereklidir:

– Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda,

– Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,
– Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçimi.

2018 yılında ALES İlkbahar dönemi sınavı Mayıs 2018 tarihinde yapılacak. Sınavın başvuruları Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak.

2018 ALES’e başvurmak istiyorsanız ÖSYM’nin resmi sitesinde yer alan Başvuru kılavuzunu ve diğer bilgileri inceleyebilirsiniz. Sınava internet üzerinden ya da başvuru merkezlerinden bir tanesine giderek başvurabilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra ilgili bankalardan bir tanesine kılavuzda belirtilen sınav ücretini yatırmanız gerekiyor. Eğer başvuru yapıp ücreti yatırmazsanız başvurunuz geçersiz sayılır.

Mayıs 2018 tarihinde yapılacak olan sınav 09.30’da başlayacak ve 150 dakika sürecek. Sınavda uygulanacak testin sayısal bölümünde 40’ar sorudan oluşan iki test (Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri); sözel bölümünde ise 40’ar sorudan oluşan iki test (Sözel-1 ve Sözel-2 Testleri) yer alacaktır.

2018 ALES Sonbahar dönemi sınavı ise Kasım 2018 tarihinde yapılacak ve sınavın başvuruları Eylül - Ekim 2018 tarihleri arasında alınacak.

2018 ALES İlkbahar Dönemi Sınav Giriş Yerleri Tıkla Öğren

Kategori: ALES Sınavı