2019-2020 KYK Yurt Başvuruları için Tıklayın! – KYK Sorgulama | Şubat 2021

2019-2020 KYK Yurt Başvuruları için Tıklayın! – KYK Sorgulama | Şubat 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

2019-2020 KYK Yurt Başvuruları için Tıklayın!

*** 2019-2020 KYK Burs/Öğrenim Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılacak.Detaylı Bilgi Almak ve Başvurunuzu Yapmak için Buraya Tıklayınız

KYK yurt başvuruları devam ediyor mu? Diye merak edenler için güzel haber,Gençlik ve Spor Bakanlığından geldi…

Üniversiteliler için açıktan yurt başvuruları başladı mı? Başvurular, ‘kyk.gsb.gov.tr’ internet adresinden yapılacak.

Yeni öğretim yılında başvuru tarihi merakla beklenen KYK’nın geri ödemesiz olan burs başvurusu ve öğrenim kredisi başvuruları Yurt-Kur’un resmi web sitesi ‘www.kyk.gov.tr’ adresinden yapılabilecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, 2019-2020 öğretim yılına ilişkin burs ve öğrenim kredisi başvurularının başlamak üzere olduğunu duyurdu.

Yurt-Kur’dan yapılan açıklamada, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran öğrencilerle halen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf öğrencilerinin burs ve öğrenim kredisi başvurularının yıl sonuna kadar tamamlanıp,burs ve kredi ödemelerinin ocak ayından önce yapılması konusunda öğrencilerden yoğun bir talep olduğu belirtildi. Talepleri değerlendiren KYK, burs ve kredi ödemeleriyle ilgili düzenlemeyi önümüzdeki öğretim dönemine yetiştirmeyi planlıyor. Kredi ve burs konusunda çalışmalarını sürdüren Hükümet 2015 yılında 1 milyon 245 bin 325 öğrenciye burs veya kredi imkanı sağladı.

2019 KYK Yurt Başvurularını Gerçekleştirmek için Tıklayınız

*** KYK Yurt Kayıtları Nasıl ve Nereden Yapılacak?. İlgili sayfaya ulaşmak için buraya tıklayınız

Açıklamada, başvurular, bildirilen tarihler içerisinde Yurt-Kur’un resmi web sitesi ‘www.kyk.gov.tr’ adresinden yapılabileceği duyuruldu.

Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme sınavına girer

İlk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve birinci sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra internet sayfası www.kyk.gov.tr adresinden yapılmaktadır.

ÖNEMLİ UYARI Başvuru sırasında ‘Baba Adı / Cilt No / Aile Sıra No bilgilerinizi hatalı girdiniz!’ uyarısı alırsanız (https://tckimlik.nvi.gov.tr/) adresinden ‘Nüfusa Kayıt Yeri ve Kişi Bilgisi ile T.C. Kimlik No Sorgulama’ sı yapınız. Eğer sorgulama yapamıyorsanız en yakın Nüfus Müdürlüğüne başvurarak bilgilerinizi doğrulatınız.

Bu işlemden sonra yurt başvurunuzu yapabilirsiniz. Gençlik ve spor Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlık bünyesinde faaliyetlerine devam eden KYK’ya ait yurtlarda barınmak isteyen öğrenciler internetten başvurabilecek. 2019-2020 öğretim yılında Lisans Yerleştirme Sınavı’na girerek yurt içi ve KKTC’de ilk defa herhangi bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve 1.sınıf öğrencileri ile herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitimine devam eden ara sınıf öğrencileri için Ağustos’a kadar KYK’nın ‘www.kyk.gov.tr’ internet adresinden yayımlanacak, başvuru formundan yurt başvurusu yapabilecek. 2019 KYK Burs Başvuruları Ekim de sona erecek.

Başvurunuzu yapmadan önce aşağıdaki açıklamaları mutlaka okuyunuz.

YURT BAŞVURULARI DEĞERLENDİRİLMEYECEK ÖĞRENCİLER

Örgün Eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olmayan öğrenciler, Daha önce kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “ Süresiz çıkarma cezası” alan öğrenciler, En az asgari ücret düzeyinde ücretle sürekli bir işte çalışan veya sürekli geliri olan öğrenciler (Tatil dönemlerinde geçici olarak en fazla 120 gün çalışan veya ücretli staj yapanlar hariç), Taksirli suçlar hariç, sabıka kaydı bulunan öğrenciler, Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olan öğrenciler, Ailesinin ikametgahı okulun bulunduğu büyükşehir belediye sınırları içerisinde bulunanlar (Ek tabloda öğrenci alımı yapılacağı belirtilen ilçeler hariç)

ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE

İlk defa Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, İlk defa lisansüstü programlara katılacak öğrenciler, 2019-2020 öğretim döneminde eğitim almaya başlayacak yatay ve dikey geçiş öğrencileri, Kurum yurtlarında kalıp okulu uzatan artık yıl öğrencileri, daha sonra Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde Kurum internet sayfasından başvuracaklardır.

BAŞVURUDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Yurt başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılmaktadır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde yurda yerleştirmeniz yapılmayacak olup, kayıt olmanız halinde ise yurtla ilişiğiniz kesilecektir. – Başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyin, konuyu tam olarak kavradıktan sonra ilgili alanı cevaplayınız. – Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan yurda girmenizi engeller. – Kimliğiniz ile ilgili bilgileri, mutlaka nüfus cüzdanınıza bakarak cevaplayınız. – Bekar öğrenciler anne ve/veya babasına (evli öğrenciler ise kendilerine ve/veya eşlerine) ait aylık net gelirlerini tam ve doğru olarak yazınız. Başvuruda bulunduktan sonra gerekmesi halinde, başvuru bitim tarihine kadar bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.

YURTLARDA BARINDIRMA KOŞULLARI

Bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olmak kaydıyla yurtlarımızda; Ailesi yurdun bulunduğu şehir veya Büyükşehir belediye sınırları dışında oturan Ülkemiz öğrencileri (şehir içi nakil araçlarından yardımsız faydalanamayan âmâ, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayan öğrenciler hariç), Taksirli suçlar hariç, sabıka kaydı bulunmayan öğrenciler, Ülkemize eğitim ve öğretim görmek üzere gelen Türkiye Burslusu, Kurum ve diğer kuruluşların yurtlarından süresiz çıkarma cezası almamış öğrenciler, Yabancı uyruklu öğrencilerden, yukarıdaki şartlarla birlikte ikamet tezkeresine sahip olanlar, barındırılmaktadır.

YURTLARA KAYIT SIRASINDA İSTENEN BELGELER

Önceliği olanlar için öncelik belgesi
Son 6 ay içinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf
Ebeveyni %40 ve üzeri engelli olanların tam teşekküllü hastaneden alacakları rapor
Kayıt, kimlik, yurt ücreti ve depozito ücreti makbuz/dekontu(Yurttan temin edilecektir.)
18 yaşından küçükler için Aile İzin Onay Belgesi
Aynı öğrenim döneminde yüksek öğrenime başlayan kardeşe ait öğrenci belgesi(Kayıt tarihinden itibaren 1 ay içinde ibraz edilecektir.)

————————————————————————————————————————–

Burs taahhütnamesi için öğrencilere ek süre verildi

Burs için taahhütname nereden alınır? Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan burs ve kredi almaya hak kazanan ancak gerekli taahhütnameyi onaylayamayan öğrencilere ek süre tanındı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı faaliyetlerini sürdüren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan burs ve kredi almaya hak kazanan ancak gerekli taahhütnameyi onaylayamayan öğrencilere bildirilen tarihler içerisinde ek süre tanındı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan burs ve kredi kazanan fakat ‘www.turkiye.gov.tr’ adresinden burs ile kredi taahhütnamesini onaylayamayan gençlere ek süre tanındığı bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘Öğrenciler, PTT üzerinden temin ettikleri e-devlet şifreleriyle ‘www.turkiye.gov.tr’ adresinden ilgili tarihe kadar taahhütnamelerini onaylayabilecek. Söz konusu taahhütnameleri onaylayan öğrenciler, burs ve kredilerini ilgili tarihler içerisinde, ocak ayından itibaren üç aylık olarak alacak.

Yurt dışında yüksek öğrenim gören öğrenciler ise taahhütname onaylama işlemlerini Mart 2020 tarihine kadar yapabilecek.

Kategori: KYK Sorgulama

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com