2018 YKS’ye Kimler Başvurabilir? – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Ocak 2021

2018 YKS’ye Kimler Başvurabilir? – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Ocak 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

2018 YKS’ye Kimler Başvurabilir?

Kimler YKS 2018’e Girebilir, Baraj Puanı Nedir? Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin en çok merak ettiği konu YKS 2018’e giriş tarihi ne zaman olacak. Bir anda üniversiteye giriş sisteminin değiştirilmeye karar verilmesi üzerine telaşa kapılan öğrenciler için bir ay bile sürmeyen çalışmalar sonucunda yeni bir sistem hazırlandı. Okulların açılmasından çok sonra gelen yeni sistem haberi yüzünden ders çalışmaktan kopan, stres olan, konsantre olmayan öğrenciler şimdi ise çalışmak için ne kadar zamanları olduğunu kestirmeye çalışıyor.

YKS Sınavına Kimler Girebilir?

YKS sınavı eski LYS sisteminin yerine gelmiş olan yeni sistem. Öğrencilerin telaş yapmasına hiç gerek yok çünkü aslında değişen pek bir şey olmadı. Yeni sistemde yalnızca şekli değişiklikler yapıldı, içerik ise halen aynı. Bu nedenle öğrencilerin sorumluluk alanları pek değişiklik göstermedi. Yalnızca ön lisans hedefleyen öğrenciler artık fen ve sosyal dersleri yapmayacak. Bunun dışında her öğrenci alanına ilişkin dersleri çözmeye devam edecek. Ancak derslerdeki soru sayılarında bir azalma yaşandı. Peki, YKS sınavına kimler girebilir?

Bu yeni sistemin ilk sınavı olan TYT sınavına lise son sınıfta olan, yani 12. sınıf öğrencileri girebilecek. Lise mezunları ile açık lise 12. sınıf öğrencileri de sınava girebilecek.

*** 2018 YKS Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

*** 2018 YKS Başvuru İşlemlerini Yapmak için Tıklayınız

YTT sınavı ile YKS sınavı aynı gün yapılacağı için ilk sınavın sonuçları açıklanmamış olacak. Yani eskiden ilk sınavda barajı geçenler ikinci sınava girmeye hak kazanıyordu. Artık böyle bir ayrım olmayacak. İlk sınava giren öğrencilerden barajı geçmeyi umanlar, ikinci sınava girebilecek. Bu da demek oluyor ki ikinci sınava herkes girebilecek. Ancak sınav sonuçları okunurken ilk olarak TYT sınavı sonuçları okunacak ve bu sınavda baraj altında kalanların YKS sınavları değerlendirilmeyecek. Yani barajı geçemeyen öğrenciler ikinci sınava hiç girmemiş gibi değerlendirilecek. Baraj altı kalan öğrencilerin tercih yapma hakkı olmayacak.

Yeni Sistemde Baraj Puanları Kaç Olacak?

Yeni gelen sistem ile öğrencelerin üniversitelere yerleşme oranlarının daha yükselmesi amaçlanıyor. Bu nedenle de bazı öğrenciler için barajın düştüğünü söyleyebiliriz. Nasıl olacak diyenler için YKS baraj puanları konusunu biraz daha açalım, anlayacaklardır.

Eski sistemde tek baraj puanı vardır ve YGS’den 180 üzeri almak gerekiyordu ki, öğrenci tercih yapabilsin. Şimdi ise 3 farklı baraj puanı öngörülüyor.

TYT sınavından 150 puan barajını geçen öğrenciler, 2 yıllık dediğimiz ön lisans programlarını tercih edebilecek. Ski sistemde bu baraj da 180’di. Yani yeni sistemle 150-180 puan aralığındaki öğrencilere de tercih hakkı sağlanmış oldu.
180 puan barajı ise 4 yıllık üniversite olan lisans okumak isteyenler için hale devam ediyor. Alan sınavı olan YKS puanının hesaplanması için 180 ve üzeri almak gerekiyor.

200 puan ve üzeri alan öğrencilere ise bir hak tanınıyor. Bu öğrenciler puanları ile tercih yapmazlarsa diğer sene yine bu puanı kullanabilecek.Baraj puan ile ilgili detaylı bilgilendirme için ilgili makalemize erişmek için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Kategori: Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com