2018 TYT’de Uygulanacak Kurallar

2018 lys sınav kuralları, yasakları ve sınavda yanınızda bulunması gerekenler neler? sorularının cevabı takvim2019.com'da.

TYT sınav kuralları neler? Neler sorusu bu hafta sonu TYT sınavına girecek olan adaylar tarafından merak ediliyor: Lisan Yerleştirme sınavına az bir süre kaldı. Haziran Cumartesi günü yapılacak olan TYT sınavına girecek olan adaylar TYT sınav kuralları yanında yanlarında bulunması gerekenler ile ilgili kurallara uymak zorundalar. TYT sınavı için geri sayımın başladığı bugünlerde sınava girecek olan adayların sınav esnasında yanlarında bulunması gereken bazı evraklar olması gerekiyor. 2018 TYT sınavına girerken yanınızda bulunması gereken evrakların başında TYT sınav giriş belgesi, Nüfus cüzdanı ya da süresi geçerli pasaport bulundurulması gerekiyor. TYT sınavına girecek olan adaylar için heyecan dorukta. Haziran 2018 cumartesi günü yapılacak olan sınava az bir süre kaldı. Sınava girecek olan adaylar sınav saati ne zaman merak ediyorlar. İki milyonu aşkın adayın katılacağı Lisans Yerleştirme Sınavının ilki olan TYT sınavı Haziran Cumartesi günü yapılacak olan sınava ait detaylar açıklandı. TYT sınavı ile ilgili detaylar ve TYT sınavında yanında bulunması gerekenler ve TYT sınav yasakları ile ilgili detaylı bilgiyi haberin devamında ve takvim2019.com'dan öğrenebilirsiniz.

TYT SINAVINDA YANINDA BULUNDURMASI GEREKENLER

TYT sınavı için geri sayın başladı. 2018 yılında TYT sınavına girecek olan adaylar için heyecan dorukta. Üniversite eğitimi için ikinci ve son adım olan Lisans Yerleştirme Sınavı yurt genelinde yapılacak. Saat 10.00’da başlayacak olan sınavda adaylar sınav girerken ve sınav anında bazı kurallara uymaları gerekiyor. Sınava girerken yanında bulundurulması gereken belgelerin başında 2018 TYT sınav giriş belgesi, Nüfus cüzdanı ya da süresi geçerli pasaport geliyor. Peki, 2018 TYT sınava girerken yanımızda bulundurmamız gereken belgeler nelerdir?

ÖSYM TYT SINAV GİRİŞ BELGESİ TIKLA İNDİR

Sınava girerken yanınızda; 2018 TYT sınav giriş belgesi, Nüfus cüzdanı ya da süresi geçerli pasaport bulundurmalısınız.

ÖSYM SINAV GİRİŞ BELGELERİ İLE İLGİLİ DUYURUSU

Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

Bu belgeyi, T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden sınav tarihinin 10 gün öncesinden başlamak üzere edinebilirsiniz.

Belgenin üzerinde sınava gireceğiniz merkez, bina, salon bilgileriniz ile fotoğrafınız bulunmaktadır. Hiçbir aday sınava giriş belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giremez.

Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılır.

Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur.

Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına dikkat etmelidir.

Belgenin ön yüzündeki ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunduğu takdirde adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.

Sınava Giriş Belgesini kaybeden adaylar yenisini internetten edinebileceklerdir.

Adaylar internetten edinecekleri Sınava Giriş Belgelerinin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır.

2018 TYT SINAV YASAKLARI NELERDİR?

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına,çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalarla; her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla,cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, silah ve benzeri teçhizatla, kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlarla gelmeleri kesinlikle yasaktır.

Kimlik kontrolleri ve salona yerleştirme işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adayların sınavın başlamasından yarım saat önce sınava girecekleri salonun kapısında hazır bulunmaları zorunludur. Adayların oturacakları yerleri saptamak, gerekirse sınav sırasında bir adayın yerini değiştirmek yetkisi salon başkanına aittir. Salona önceden gönderilmiş olan KPDS Salon Aday Yoklama Listesi ile adayların tek tek yoklaması yapılacak ve Salon Başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlatarak test için kullanılacak cevap kâğıtlarını dağıttıracaktır. Cevap kâğıtlarındaki gerekli yerler adaylarca doldurulduktan sonra, soru kitapçıkları dağıtılarak sınav başlatılacaktır. Soru kitapçıkları dağıtıldıktan sonra gelen adaylar sınava alınmayacaklardır. Cevaplama işlemini erken tamamlamış olsalar bile, adaylar sınavın ilk 90 dakikası ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan dışarı çıkarılmayacaktır. Ayrıca sınav süresince adayların tuvalet vb. ihtiyaçlarını gidermek için sınav salonundan çıkmaları kesinlikle yasaktır. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun dışarı çıkan bir aday tekrar sınav salonuna alınmayacaktır.

Haziran 2018 tarihlerinde yapılacak Temel Yeterlilik Testi (TYT 2018)’ye girecek adayların bilmesi gereken kuralları sizler için derledik.

2018 TYT’DE UYGULANACAK KURALLAR

Soru kitapçığı ve cevap formları (optik form) her adaya kapalı poşette verilecektir.
Sorular aynı, soruların ve seçeneklerin yerleri farklı olacağından her soru kitapçığı farklı olacaktır.
Her soru kitapçığının SORU KİTAPÇIK NUMARASI farklı olacaktır.
Cevap kâğıtlarında her adayın Fotoğrafı, T.C. Kimlik No’su, Adı Soyadı basılı olacaktır.
Her salonda ÖSYM’nin gönderdiği bir duvar saati olacaktır.
Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebileceklerdir.
Kullanacağınız sınav gereçleri (kalem, silgi, kalemtıraş, peçete, şeker) ÖSYM tarafından verilecektir.
Kitapçığınızdaki numarayı cevap kâğıdınıza kodlamayı ve numaranın doğruluğunu ilgili alanda onaylamayı unutmayın.
Sınav binasına girişte elektronik arama - tarama yapılacaktır. Cep telefonu, kol saati, elektronik araç ve gereçler başta olmak üzere hiçbir çanta, madeni para, kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), toka, bilezik, broş, kalem, silgi, kalemtıraş vb. eşyalar kesinlikle binaya alınmayacaktır.
Tuvalet kullanma izni verilmeyecektir. (Sağlık raporu olanlar önceden başvuru yapacak, onlar için uygun çözüm üretilecektir.)
Sınava 15 dakikaya kadar geciken aday mazereti varsa sınava alınacaktır. Sınav başladıktan sonra ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde hiçbir adayın sınav salonundan dışarı çıkma- sına izin verilmeyecektir.
Sınavı erken terk eden adaylar kesinlikle sınav salonuna geri alınmayacak ve zorunlu süre boyunca binada bekletilecektir.
Adaylar, TYT sonuçlarını TC kimlik numaraları ve şifreleri ile Temmuz 2018'de ÖSYM’nin http://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebileceklerdir. Ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecektir.