2018 TYT Başvuruları Ne Zaman Sona Eriyor? – Temel Yeterlilik Testi | Şubat 2021

by | Feb 5, 2022 | Uncategorized

2018 TYT Başvuruları Ne Zaman Sona Eriyor? – Temel Yeterlilik Testi | Şubat 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

2018 TYT Başvuruları Ne Zaman Sona Eriyor?

2018 TYT başvuru tarihleri belli oldu.Adaylar şimdi ise TYT başvurularının ne zaman son bulacağını merak ediyor.2018-TYT’lere Başvuru Yapmak İsteyen, 2018-TYT’ler için Sınav Ücretini Yatıran, 2018-TYT Başvuru İşlemini Tamamlamayan,Adayların dikkat etmeleri gereken vakit ÖSYM tarafından açıklanacak.

Mart 2018 tarihinde başlayan 2018-TYT’lere başvuru işlemleri, ÖSYM’nin resmi internet sitesinde belirtildiği üzere Mart 2018 tarihlerde sona erecektir. Başvuru süresi uzatılmayacaktır.Başvuru işlemi yapıldıktan sonra sınav/sınavsız geçiş ücreti yatırılacaktır. Başvurusunu bir başvuru merkezinden veya ÖSYM’nin internet adresinden bireysel olarak yapan adaylar, daha sonra kılavuzda yer alan bilgiler doğrultusunda başvuru süresi içinde sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.

İnternet üzerinden başvurular, Mart 2018 tarihinde saat 23.59’da, başvuru merkezlerinden başvuru alma işlemi ise Mart 2018 tarihinde mesai saati bitiminde sona erecektir.

İnternet’ten bireysel başvuru yapacak adayların başvurularının tamamlanabilmesi için başvuru ekranında “Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı.” açıklamasını mutlaka görmeleri ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü yazıcıdan edinmeleri gerekmektedir.

Başvuru Merkezi aracılığı ile başvuru yapan adaylar, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinde yer alan başvuru bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmek amacı ile görevli tarafından kendilerine verilen çıktıyı kontrol ettikten sonra çıktı üzerinde yer alan ONAY KODUNU görevliye bildirecekler ve görevli onay kodunu sisteme girdikten sonra başvuru tamamlanacaktır. Onay kodu girilmeyen başvurular tamamlanmayacağı için geçersizdir ve sorumluluk adaya aittir.

Başvurusunu tamamlayan adaylar, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin İnternet sayfasında bulunan Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr/) başvuru bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden aday başvuru kayıt bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünü edinerek özenle korumalıdır.

2018 ÖSYM TYT Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

2018 ÖSYM TYT Başvuru İşlemleri için Tıklayınız

200 puan için karşılık puan hesaplanacak

TYT puanında elde edilen 200 ve üzeri puanın ikinci yılda da kullanılabilmesi için adayların, sınava girenler içindeki başarı sırası, referans olarak, aldıkları puanı takip eden yıldaki bu başarı sıralamasının karşılığına gelen puana dönüştürülecek. Farklı yıllarda sınava giren adaylar için hak kaybının önüne geçilerek, adil bir puanlama yapılmış olacak.

Tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık, öğretmenlik programlarına yerleştirme için başarı sıralaması şartı devam edecek.

Cumartesi günü yapılacak birinci oturumda, Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) 40 Türkçe, 40 temel matematik olmak üzere toplam 80 soru sorulacak, 90 dakika süre verilecek.

Adayın sözel, sayısal, eşit ağırlık puan türlerinden birinin oluşması için ilgili iki testten 80 soru cevaplandırması gerekecek. Sözel, sayısal, eşit ağırlık puan türlerinin üçünün de oluşması için dört testin tüm sorularını yani 160 soru cevaplandırması, sözel ve eşit ağırlık puan türlerinin oluşması için ilgili üç testten 120 soru cevaplandırması; sayısal ve eşit ağırlık puan türlerinin oluşması için ilgili üç testten 120 soru cevaplandırması gerekecek.

Geçmiş yıllarda yapılan sınavlarda soru başına 0,81-1,68 dakika arasında değişen süreler verilirken, YKS’de soru başına 1,125-2,25 dakika arasında değişen süreler tanındı. Buna göre, iki testten 80 soru çözecek bir aday, 180 dakika süre kullanabilecek. Bu adayın bir soru için ayırması gereken süre 2,25 dakika olacak. Üç testten 120 soru cevaplayan aday ise yine 180 dakika süre kullanacak. Bu adayın bir soru için 1,5 dakika ayıracak. Dört teste girecek bir aday ise 180 dakika süre kullanacak ve bu adayın bir soru için ayıracağı süre 1,125 dakika olacak.

YKS’nın birinci oturumu olan TYT’de adaylara bir, öğleden sonraki ikinci oturumda bir olmak üzere toplam iki kitapçık verilecek. Bu uygulama, adaylara zamanı kullanma ve planlama hususunda imkan ve avantaj sağlayacak.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın saatleri ÖSYM tarafından belirlenecek ve başvuru kılavuzunda ve ÖSYM’nin web sayfasında ilan edilecek.

Sınavın oturum saatleri arasındaki aralar, ÖSYM tarafından belirlenecek. Bununla birlikte verilecek aranın süresi iki saatten az olmayacak.

Yükseköğretim Kurumları Sınav ücreti ÖSYM tarafından belirlenecek ve sınav ücretinin iki oturum için 120 lira olması planlanacak. Konuyla ilgili kesin bilgi Başvuru Kılavuzunda ve ÖSYM’nin web sayfasında ilan edilecek.

Lisede öğrenim gören son sınıf öğrencileri olmak üzere tüm tarafları en şeffaf ve en doğru bir şekilde bilgilendirmek amacıyla yapılacak çalışmalar kapsamında, YÖK Çağrı Merkezi (444 8 965) de hizmet verecek.

MEB ile iş birliği halinde rehber öğretmenlere yönelik bilgilendirme yapılacak, son sınıf öğrencileri ise sosyal medya, e-posta, e-okul, SMS gibi araçlarla bilgilendirilecek.

Kategori: Temel Yeterlilik Testi

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com

Written By admin2

من افضل كتابة المحتوى المخضرمين في عدد من المجالات مثال المجالات العلمية والمعلوماتية وله العديد من الاعمال في الكثير من المواقع مثال موقع شركة مقابر للبيع في مصر ويساهم في تقديم محتوى مفيد وجذاب للزوار cell seo

مقالات ذات صلة

افضل شركة سيو

افضل شركة سيو

شركات التأمين للسيارات في مصر 2022 وأسعارها أصبح تحسين محركات البحث (SEO) عنصرًا مهمًا أفضل شركة سيو دائمًا في استراتيجية التسويق الرقمي ، خاصة للشركات العاملة في مصر. يمكن أن يمنحك العمل مع شركة تحسين محركات البحث ذات السمعة الطيبة ميزة على منافسيك والتأكد من أن...

read more
افضل شركة سيو

افضل شركة سيو

شركات التأمين للسيارات في مصر 2022 وأسعارها أصبح تحسين محركات البحث (SEO) عنصرًا مهمًا أفضل شركة سيو دائمًا في استراتيجية التسويق الرقمي ، خاصة للشركات العاملة في مصر. يمكن أن يمنحك العمل مع شركة تحسين محركات البحث ذات السمعة الطيبة ميزة على منافسيك والتأكد من أن...

read more
افضل شركة سيو

افضل شركة سيو

شركات التأمين للسيارات في مصر 2022 وأسعارها أصبح تحسين محركات البحث (SEO) عنصرًا مهمًا أفضل شركة سيو دائمًا في استراتيجية التسويق الرقمي ، خاصة للشركات العاملة في مصر. يمكن أن يمنحك العمل مع شركة تحسين محركات البحث ذات السمعة الطيبة ميزة على منافسيك والتأكد من أن...

read more

0 Comments