2018 TYT Başvuru Rehberi için Tıkla – Temel Yeterlilik Testi | Şubat 2021

2018 TYT Başvuru Rehberi için Tıkla – Temel Yeterlilik Testi | Şubat 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

2018 TYT Başvuru Rehberi için Tıkla

ÖSYM Başkanı Özer tarafından yapılan açıklamalara göre sınav başvuruları Mart ayında yapılacağı açıklandı. Ayrıca sınav tarihi de okullar kapandıktan ve Ramazan Bayramı geçtikten sonra 23-24 Haziran 2018 tarihi olarak belirlendi.

YA BAŞVURU MERKEZİ YA İNTERNET

Adayların TYT başvurularını yapmak için izleyecekleri iki yol bulunuyor. Bunlardan biri 3 TL hizmet bedeli ödeyerek ÖSYM başvuru merkezlerine gitmek. Eğer başvuru merkezini seçerseniz Mart mesai saati bitimine kadar işleminizi yapmalısınız. Bu merkezlerde başvurular resmi iş günlerinde ve mesai saatleri içinde alınıyor. Başvuru merkezine şahsen gitmeniz şart. Yanınızda mutlaka nüfus cüzdanı ve süresi geçerli pasaport ile doldurduğunuz Aday Başvuru Formu olmalı. Görevli işleminizi yaptıktan sonra size bilgilerinizi kontrol etmeniz için bir çıktı verecek. Bunun üzerinde yer alan onay kodunu görevliye verdiğinizde bu kod sisteme girilecek. Unutmayın, onay kodu girilmemiş başvurularda sınav ücreti yatıramazsınız. Bu durumda da başvurunuz geçerli sayılmaz ve sınavlara da giremezsiniz.

TYT 2018 Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

TYT 2018 Başvuru İşlemleri için Tıklayınız

Eğer başvurunuzu bireysel olarak ÖSYM’nin internet sayfası üzerinden yapacaksanız süreniz Mart’da saat 23.59’da sona erecek. Bu durumda da “Başvuru işlemi ÖSYM’ye bildirilmiştir” uyarısını mutlaka görmeniz ve yazıcıdan da çıktı almanız gerekiyor. Eğer hata yapmaktan çekiniyorsanız bir başvuru merkezinden işleminizi gerçekleştirmeniz doğru olacak.

BİLGİLERİNİZİ MUTLAKA KONTROL EDİN

Başvurusunu tamamlayan adaylar sınav ücretlerini yatırdıktan sonra başvuruları geçerli olacak. Eğer ücret yatırmazsanız işleminiz tamamlanmamış sayılacak ve sınavlara girme hakkınız olmayacak. Zaten adınıza sınav giriş belgesi de düzenlenmeyecek.

Başvurunuzu yaptınız ve ücretinizi yatırdınız ancak bilgilerinizi mutlaka ÖSYM’nin aday giriş bilgilerinizi düzenleyen https://ais.osym. gov.tr internet adresinden başvuru süresi içinde kontrol edin ve bunların bir dökümünü alın. Bu belgeyi de yerleştirme işlemine kadar saklayın

ŞİFRENİZİ UNUTURSANIZ?

Tercih bildirme, başvuru ve tercih bilgilerinde değişiklik yapma, sınava giriş belgesi edinme, sınav ve yerleştirme sonuçlarını öğrenme vb. işlemlerinizi şifrenizle yapacaksınız. Elektronik ortamda yapacağınız tüm işlemlerde gerekli olacak bu şifreyi özenle saklamanız gerekiyor. Ama kaybeder ya da unutursanız da ÖSYM’nin https://ais.osym. gov.tr adresine girerek ücretsiz edinebilirsiniz. Bunun için “Şifremi Unuttum” alanına girip soruları doğru yanıtladığınızda yeni şifre alabilirsiniz. Bir başka seçenek ise ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri’ne veya ÖSYM tarafından yetkilendirilmiş Başvuru Merkezleri’ne nüfus cüzdanı ya da pasaport ile şahsen başvurup, 5 TL ödeyerek yeni şifre alabilirsiniz.

İŞLEM ADIMLARINA DİKKAT EDİN

TYT başvuruları için yapmanız gereken işlemler şöyle:

-İnternet veya bir Başvuru Merkezi aracılığıyla başvuru yapmak
-Sınav ücretini yatırmak

SINAV BAŞVURULARINIZDA NASIL DEĞİŞİKLİK YAPABİLİRSİNİZ?

Gireceğiniz sınavları seçtikten ve başvurunuzu yaptıktan sonra fikir değiştirip farklı sınavlara girmek isterseniz bu şansınız var. Bunun için yapacağınız farklı işlemlere göre izleyeceğiniz yollar şöyle olacak:

TYT sınavıyla ilgili tüm işlemleriniz için ÖSYM’nin http:// ais.osym.gov.tr adresine girip TC kimlik numaranız ve şifrenizle bağlanıp “Sınav Başvuralarım” kısmında ilgili alanı seçtikten sonra Oturum Bilgileri alanından işlemlerinizi yapabilirsiniz. Daha sonra da ilgili bankalardan birine ya da yine ÖSYM’den “Ödemeler” başlığı altından kartınızla fark ücretini ödeyebilirsiniz.

Kategori: Temel Yeterlilik Testi

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com