2018 ÖSYS’ye Başvuru İşlemini Nasıl Yaparım?

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Haziran 2018'de yapılacak, sonuçlar Temmuz 2018'de açıklanacak. TYT başvuruları,Mart 2018'de alınacak.

2018-ÖSYS’ye başvurmak isteyen adayların yapacakları işlemler aşağıda sıralanmaktadır:

a) 2018-ÖSYS Kılavuzuna Erişim: 2018-ÖSYS.’ye başvurmak isteyen adaylar, 2018-ÖSYS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM.’nin (http://www.osym.gov.tr) İnternet adresinden erişebilirler veya 2018 yılı başvuru merkezlerini görmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

2018-ÖSYS Kılavuzunu İndirmek için Buraya Tıklayınız

2018-ÖSYS Başvuru İşlemleri için Buraya Tıklayınız

b) Başvuruların Nasıl Yapılacak?

• Henüz mezun olmamış, son sınıf düzeyindeki adaylar başvurularını okullarının bağlı olduğu başvuru merkezine yapacaklardır. Okulun bağlı olduğu başvuru merkezi çalışır durumda değilse okul müdürü adayları belirli bir başvuru merkezine yönlendirecektir.

Mezun adaylar istediği başvuru merkezine başvurusunu yapabilir mi?

• 2016-ÖSYS ve 2017-ÖSYS.’nin her ikisine de başvurmamış olanlar ile 2016-ÖSYS veya 2017-ÖSYS başvurularından en az birini bir başvuru merkezi aracılığıyla yapmamış olan adaylar,

• 2016-ÖSYS veya 2017-ÖSYS.’ye başvurmuş olanlardan son başvurusuna göre öğrenim bilgilerinde değişiklik olanlar, başvurularını istedikleri başvuru merkezine yapabilirler.

İnternet üzerinden veya istediği başvuru merkezinden kimler başvurabilir?

• Mezun durumdaki adaylardan 2016-ÖSYS veya 2017-ÖSYS.’ye bir Başvuru Merkezi aracılığıyla başvurmuş olan ve öğrenim bilgilerinde değişiklik olmayan adaylar, başvurularını; bireysel olarak İnternet aracılığıyla veya diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapabilirler.2018 ÖSYS Başvuru İşlemlerini Gerçekleştirmek için Buraya Tıklayınız

c) Başvuru Ücretinin TYT Ücretinin Yatırılması:

Adayların başvurularını yapabilmeleri için öncelikle başvuru/sınav ücretini bankaya yatırmaları gerekmektedir.

Sınav ücretini bankaya yatırmış olmak ÖSYS ’ye başvuru için yeterli değildir. Ücret yatırıldıktan sonra kılavuzda belirtildiği şekilde başvurunun tamamlanması gerekmektedir.

d) Son sınıfta bulunan adaylar başvuru formunu nasıl onaylatacaklar?

Son sınıftaki (son sınıfta okuyan) adaylar Aday Başvuru Formundaki öğrenim bilgilerini kendi okul müdürlüklerine onaylatacaklardır.

Bankaya ne kadar başvuru ücreti yatırılacak?

Başvuru işlemi sonrası verilen “internet şifresi” ne işe yarar?

Başvuru işlemi sonrası adaylara geçici şifre verilmektedir. Şifre geri dönüşümsüz ve kriptolu olarak sistemde tutulmaktadır. İlgili adaydan başkasının şifreyi bilmesi, görmesi ve edinmesi mümkün değildir.

Bu nedenle şifre kullanılarak yapılan tüm işlemlerin sorumluluğu adaya aittir. Şifre ile adaylar, ÖSYM.’nin (https://ais.osym.gov.tr) ve (https://sonuc.osym.gov.tr) adreslerini kullanarak sınav başvurusu yapma, tercih bildirme, başvuru ve tercih bilgilerinde değişiklik yapma, sınava giriş belgesi edinme, sınav ve yerleştirme sonuçlarını edinme vb. işlemlerini yapabilirler.

*** ÖSYM Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi 2018 Belli Oldu.İlgili sayfaya ulaşmak için buraya tıklayınız

Değerli Üniversite adayları;

Elinizden gelen çalışmayı yaptınız. Hayallerinize kavuşmak için ilk adım olan YKS’ye az bir zaman kaldı. Bu zamanı en iyi şekilde değerlendirin. Tüm eksiklerinizi bu süreçte tamamlamaya gayret edin.

Her soru sizin için büyük fırsatları yakalamanızı sağlayacak. Başvuru için genel bilgileri yukarıda özetledim. Ancak tüm bilgileri daha detaylı olarak başvuru kılavuzundan inceleyebilirsiniz. Ayrıca ÖSYM tarafından hazırlanan Aday el rehberi kitapçığından; (http://www.osym.gov.tr/) Mutlaka incelemenizi öneririm.

Başarılar…

Kategori: ÖSYS