2018 ÖSYS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı mı? Başvuruları ve Sınav Tarihi Ne Zaman? – ÖSYS | Mayıs Ayı 2021

2018 ÖSYS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı mı? Başvuruları ve Sınav Tarihi Ne Zaman? – ÖSYS | Mayıs Ayı 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

2018 ÖSYS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı mı? Başvuruları ve Sınav Tarihi Ne Zaman?

2018 ÖSYS Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

2018 ÖSYS Başvuru İşlemleri için Tıklayınız

2018 TYT başvuru kılavuzu, 2018 ÖSYS TYT başvuru kılavuzu ve başvuru ücretleri, TYT başvuruları nasıl yapılacak? TYT ne zaman yapılacak? YKS başvuruları ne zaman yapılacak sınav tarihleri açıklandı mı? Üniversiteye sınavsız geçiş başvuru kılavuzu…İşte üniversite sınavı başvurularıyla ilgili tüm detaylar…

ÖSYM, üniversiteye girecek adaylar için 2018 ÖSYS TYT başvuru kılavuzunu resmi (http://www.osym.gov.tr/) internet sitesinde yayınlayacak.

2018 ÖSYS başvuru kılavuzuna göre, üniversite sınavları için başvurular Mart 2018 tarihleri arasında ÖSYM tarafından alınacak. Adaylar başvurularını 2018 ÖSYS başvuru kılavuzuna göre yapacak. Geçen yıl;

YKS TYT son dakika gelişmeleri merakla araştırılıyor. Yeni üniversite sınavı nasıl ne zaman yapılacak? Vatandaşlar YGS LYS yerine gelen YKS TYT ile ilgili yapılan açıklamaları yakından takip ediyorlar. Yükseköğretim Kurulu, konu ile ilgili açıklama yapmaya devam ediyor. Sınavlarda sadeleşmeye gidilmesinin yanı sıra üniversite puanlarında da değişime gidildi. ÖSYM 2018 sınav takvimi yayınladı. Buna göre, 23-24 Haziran 2018’de yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları, 1 Mart-21 Mart 2018’de alınacak. Sınav sonuçları, 31 Temmuz’da açıklanacak. . YÖK, öğrencilerin konsantrasyonunu göz önüne alınarak TYT’yi 2 oturuma böldü. Sınavda soru sayısı 80’den 120’ye çıkarken sınav süresi de 90’dan 135 dakikaya çıktı. İlk açıklamada 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah saatlerinde TYT, öğleden sonra ise ikinci aşama sınavı yapılacağı paylaşılmıştı. 9 kasım gecesi yapılan açıklamada ise ikinci aşama pazar gününe alındı. Sınavın iki oturumunun tek günde yapılması yerine, ilk aşamanın cumartesi sabahı, ikinci aşamanın ise pazar sabahı yapılması kararlaştırıldı. Yükseköğretim Kurulunca, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı’nda, Türkçe testindeki 40 soruya ek olarak 20 sosyal bilimler (coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe ve tarih) sorusu daha eklendi. YS TYT son dakika gelişmelerine haberimiz içerisinden ulaşabilirsiniz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumunun (Temel Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumunun 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Dil sınavının ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılmasına karar verildi. İkinci oturumda ve dil sınavında, sınav uygulaması ve soru şekli açısından herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

2018 ÖSYS başvuru kılavuzu ;

2018 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS 2018) başvuru işlemleri, Mart 2018 tarihlerinde yapılacak.

2018-ÖSYS’ye ilişkin başvurma, başvurma koşulları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemler, 2018-ÖSYS Kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar, 2018-ÖSYS Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Başvurular kılavuzdaki kurallar doğrultusunda yapılacaktır. 2018-ÖSYS’ye başvurmak isteyen adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adayların ÖSYS başvurularının alınması ile ilgili çalışmalar tamamlanmıştır. Başvuru esnasında adayların herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için başvuru sistemi, başvuru merkezlerine test amaçlı açılmış, başvuru merkezleri sistem üzerindeki kontrol işlemlerini yapmışlardır. Adayların, başvuru merkezlerinde oluşabilecek yoğunluğu dikkate alarak, başvuru işlemlerini başvuru süresinin son günlerine bırakmamaları önemle hatırlatılır.

İKİNCİ AŞAMA PAZAR GÜNÜNE ALINDI

Sınavın iki oturumunun tek günde yapılması yerine, ilk aşamanın cumartesi sabahı, ikinci aşamanın ise pazar sabahı yapılması kararlaştırıldı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumunun (Temel Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumunun 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Dil sınavının ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılmasına karar verildi. İkinci oturumda ve dil sınavında, sınav uygulaması ve soru şekli açısından herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Lisans programlarına yerleştirme için puan türleri, daha önce açıklandığı gibi sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanı şeklinde olacak.

YKS SINAV SÜRESİ NE KADAR?

YÖK, öğrencilerin konsantrasyonunu göz önüne alınarak TYT’yi 2 oturuma böldü. Sınavda soru sayısı 80’den 120’ye çıkarken sınav süresi de 90’dan 135 dakikaya çıktı.

YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

YKs’ye başvurular 1-21 Mart arasında yapılacak. ÖSYM tarafından, “2018 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi” duyuruldu. Buna göre, 23-24 Haziran 2018’de yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları, 1 Mart-21 Mart 2018’de alınacak. Sınav sonuçları, 31 Temmuz’da açıklanacak.

YÖK’TEN YKS AÇIKLAMASI

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) adaylara yöneltilecek Türkçe ve matematik sorularının sadece adayların bilgilerini değil, sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen yeterlilikleri, bilgi ile ilişkili becerilerini de kapsayacağı bildirildi.

Yükseköğretim Kurumu (YÖK), TYT’de Türkçe ve matematik testlerinde çıkacak soruların, YGS’den farklı olacağını belirterek “TYT, ezbere dayalı sistemden muhakemeye ve bilgiyi kullanmaya dayalı sınav sistemine geçiştir” açıklamasında bulundu.

YÖK, YKS’nin ilk oturumunda adayların diğer sosyal bilimler dersleriyle de ilişkili olarak Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerilerinin ölçüleceğini açıkladı.

Gelecek yıl YKS’de matematik testine girecek adayların ise fen bilimleri dersleriyle de ilişkili olarak işlem yapma ve temel matematik prensiplerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecek.

Kategori: ÖSYS

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com