2018 ÖSYS Başvuru Bilgilerinde Değişik Yapılabilecek mi? – ÖSYS | Şubat 2021

2018 ÖSYS Başvuru Bilgilerinde Değişik Yapılabilecek mi? – ÖSYS | Şubat 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

2018 ÖSYS Başvuru Bilgilerinde Değişik Yapılabilecek mi?

2018-ÖSYS Kılavuz ve Başvuru Bilgileri için Tıklayınız

2018-ÖSYS Başvuru İşlemleri için Tıklayınız

ÖSYM tarafından Mart tarihleri arasında alınan TYT başvuruları tamamlandı. ÖSYM TYT başvuruları için tanınan süreyi uzatmadı. Adaylar TYT başvurularının ardından sınavı beklemeye başladı.

TYT başvuruları sona erdi. ÖSYM’nin Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdiği TYT başvuruları için adaylara tanınan süre sona erdi. TYT başvurularını gerçekleştiren adaylar ÖSYM tarafından belirtilen tarihlerdeki TYT sınavlarına girebilecekler. TYT başvurularının tamamlanmasının ardından şimdi adaylar Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek TYT sınavını beklemeye başladı. Mart 2018’de başlayan ÖSYS başvuruları,Mart 2018’de sona erdi.. İnternet üzerinden başvurular, saat 23.59’da, başvuru merkezlerinden başvuru alma işlemi ise mesai saati bitiminde son buldu.Mart tarihinde yapılacak TYT için başvuru sonuçlarına bağlı diğer hazırlık çalışmalarının hemen başlaması zorunlu olduğundan 2018-ÖSYS başvuru süresi uzatılmadı.

Başvuru işlemini yapan ve sınav ücretini yatırarak başvurusunu tamamlayan adayların, başvuru süresi içinde, ÖSYM’nin İnternet sayfasında bulunan Aday İşlemleri Sistemi’nden (ais.osym.gov.tr) başvuru bilgilerini kontrol etmeleri gerekecek.

Adaylar, TYT başvurusu için ne kadar yatırdı. ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna verilen süre içinde, ‘www.osym.gov.tr’ internet adresinden erişebildiler. Bir ortaöğretim kurumunda son sınıfta okuyan adaylar, başvurularını kendi okullarından yaparken, mezunlar ve açık lise öğrencileri başvurularını internetten ya da başvuru merkezinden yapabildiler. TYT başvurularının merkez tarafından yapacak adayların, başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri içinde alındı.

Adayların başvuru merkezine şahsen gitmesi, son sınıf düzeyinde olup da okulu başvuru merkezi olmayan ve e-okulda bilgisi bulunmayan adayların da başvuru formundaki eğitim bilgilerinin kendi okul müdürlükleri tarafından onaylanmış olması gerekecek. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru Mart saat 23.59’da sona erecek. TYT başvuru işleminin yapılması için başvuru ekranında ‘Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir’ açıklamasının görülmesi ve ücretinin yatırılması, aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün, yazıcıdan alınarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerekecek. Sınav merkezi tercihinde, adayın okulunun bulunduğu veya adresinde yer alan merkez, sınav merkezi tercihi olarak yazılacak. Bunun dışında bir tercihte bulunulamayacak. Adaylar, TYT başvuru süresince ‘ais.osym.gov.tr’ adresinden tercih ettikleri sınav merkezlerinde değişiklik yapabilecek. Mesleki açık lise mezunu adayların atamada kullanılacak okul ili, MEB e-okuldan alınan bilgiler doğrultusunda adayın yüz yüze eğitim aldığı son il olacak.

TYT, Haziran günü tek oturumda yapılacak. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), TYT başvurularında adayların mağdur olmaması için yeni bir düzenlemeye gitti. Bu yıl ilk kez uygulanacak sistemle, adaylar artık önce başvurularını yapacak ardından sınav ücretini yatıracak. Bu yenilikle ÖSYM’ye başvuru yaptığı halde süresi içerisinde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları, tamamlanmamış olacağından işleme alınmayacak. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) sürecinde daha önceki yıllarda üniversite adayları, önce sınav ücretini yatırıyor, ardından başvurularını tamamlıyordu. ÖSYM’nin ‘sınav ücretini yatırmış olmanın başvurunun tamamlandığı anlamına gelmediğine ilişkin uyarılarına’ rağmen sayıları binleri bulan bir çok aday, başvurularını tamamlamadığı için mağdur oluyordu. ÖSYM bu mağduriyetlerin önüne geçmek için bu yıl ÖSYS başvuru sürecinde yeniliğe gitti.

Aday el rehberine göre, adaylar bu yıl TYT için Mart 2018’de bir başvuru merkezi veya sınav koordinatörlüğüne giderek kişisel bilgilerini ve sınava girmek istedikleri yer tercihlerini bildirecek. Daha sonra başvuru ücretini Mart 2018’de anlaşmalı bankalar aracılığıyla ya da (www.osym.gov.tr) adresindeki ödemeler sekmesinden yatırarak, başvurularını tamamlayacak. ÖSYS’ye başvuru yaptığı halde süresi içerisinde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları, tamamlanmamış olacağından işleme alınmayacak. Adayların, mağdur olmamaları için başvuru işlemlerini tamamlandıktan sonra Aday İşlemleri Sistemine girerek bilgilerinizi mutlaka kontrol etmesi gerekiyor. ÖSYM tarafından üniversiteye giriş sürecinde adayları bilgilendirmek amacıyla hazırlanan Aday El Rehberi’nde, sınav öncesinden sınava, sınav sonrasından sonuçların açıklanmasına kadar bir çok bilgi yer alıyor. Adaylar El Rehberine ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilecek.

2018-ÖSYS Sınav Ücretini Yatırmayan Adayların Dikkatine

2018 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (2018-ÖSYS) başvuru işlemini yaptığı halde sınav başvuru ücretini, Mart 2018 günü (bugün) içerisinde yatırmayan adayların, başvuruları tamamlanmış olmayacağından başvuruları işleme alınmayacaktır. Bu adaylar için sınava giriş belgesi düzenlenmeyecek ve sınava giremeyeceklerdir.Adayların 2018-ÖSYS Kılavuzunu tekrar dikkatle okumaları yararlarına olacaktır.

Sınav başvuru ücreti ödeme işlemleri Mart 2018 tarihinde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir.

Kategori: ÖSYS

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com