2018/1 KPSS Tercih Kadrolarına Kimler Başvuramaz?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS 2018/1 ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak için kimler tercih yapamaz. Kaynak: KPSS 2018/1 Merkezi Memur Atama Tercihlerini Kimler Yapamaz.

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) tarafından tercih robotunun yayımlanmasının ardından ÖSYM’de KPSS 2018/1 tercihlerini bugün kılavuzu yayımlayarak başlattı. ÖSYM ve DPB’nin bir takım uyarılarını ve kılavuzdan yaptığımız incelemeleri My Memur olarak sürekli yaparak sizleri tercih maratonunda bilgilendirmekteyiz.Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme işlemleri kapsamında kimler tercih yapamaz. Bu haberimizde tüm detayları ile tercih yapması engellenen veya yaptığı halde geçersiz sayılacak durumları hazırladık. İşte tüm detayları ile yanlış tercih veya tercih yapamayacaklarla ilgili durumlar:

KPSS atanma durumu!

Genel Yönetmelik gereği; KPSS-2018/2 ve KPSS-2018/6 (Sağlık Bakanlığı) yerleştirme işlemleri sonucu 2018-KPSS puanı ile herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar, atamaları yapılsın ya da yapılmasın, 2018-KPSS puanları ile bu yerleştirme işlemi için tercih yapamazlar.

Mezuniyet tarihi!

Adaylar, diploma, geçici mezuniyet belgeleri, sürücü belgesi, sertifika vs gibi belgeleri Temmuz başvuru son günü itibarıyla sahip olmaları gerekiyor. Temmuz'dan sonra sahip olunacak herhangi bir belge geçerli olmayacaktır.

Başvuru şartlarının tamamını karşılamayanlar!

Örneğin bir başvuru için birden fazla kod bulunmaktadır. Bu kutucuklarda yer alan kod niteliklerinin TAMAMINI taşıyor olmak gerekiyor. Bir tane bile kod ile tanımlanmış şart taşınmıyorsa atama yapılmaz.

Vatandaşlık ile ilgili durumlarda!

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde uyruğundan biri “T.C.”, “KKTC” ve/veya “2527 Sayılı Kanun Kapsamında Bulunanlar” olarak kayıtlı olan adaylar, KPSS’de tercih yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde uyruk bilgisi “Yabancı Uyruklular” ve/veya “Mavi Kartlı” olarak kayıtlı olan adaylar, KPSS’de tercih yapamazlar.5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28’inci maddesi gereğince Mavi Kart sahibi olup Mavi Kartlılar Kütüğüne kayıtlı adaylar bu kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonlara başvuramazlar.

18 Yaşını tamamlamayanlar ve 15 yaş durumu!

Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler.

Askerlikle ilgili durum!

Askerde bulunan adaylar da tercih yapabileceklerdir. Ancak, yoklama kaçağı veya bakaya durumda bulunan adayların tercihte bulunmamaları gerekmektedir.)

2018 KPSS'de lise, önlisans ve lisans mezuniyetini bildirmeyenler!

Ortaöğretim düzeyinde sınava başvuran; ancak, sınava başvurduğu dönemde lisans mezuniyetini bildirmeyen adayların (Mart 2018 tarihi ve öncesinde bir lisans programından mezun olan adaylar),Ortaöğretim düzeyinde sınava başvuran; ancak, sınava başvurduğu dönemde ön lisans mezuniyetini bildirmeyen adayların (Ağustos 2018 tarihi ve öncesinde bir ön lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar),Önlisans düzeyinde sınava başvuran; ancak, sınava başvurduğu dönemde lisans mezuniyetini bildirmeyen adayların (Mart 2018 tarihi ve öncesinde bir lisans programından mezun olan adaylar) tercih yapmaları sistem tarafından engellendi.

Zamanında belgelerini getirmeyenler!

Yerleştirildikleri halde atama için öngörülen niteliklere sahip olmayan veya gerekli belgeleri süresi içinde yerleştirildikleri kurum veya kuruluşa teslim etmeyen adayların atamaları yapılmayacaktır. 

Yanlış beyanda bulunanlar!

Yanlış, yanıltıcı veya yalan beyanda bulunanlar ile bilgilerindeki tutarsızlıklar yüzünden yerleştirmesi yapılamayan veya daha alt tercihlerine yerleştirilen adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyecektir. Kamu kurum ve kuruluşlarının atama için öngördükleri niteliklere sahip olmayan adaylar, yerleştirmeden doğan tüm haklarını kaybedeceklerdir.

2018/1 KPSS Tercih Kılavuzu Tıkla İndir

2018/1 KPSS Tercih İşlemleri Tıkla Başla

Kategori: KPSS Sınavı