2016 YGS Sınav Soruları ve Cevapları PDF İndir! – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Nisan 2021

2016 YGS Sınav Soruları ve Cevapları PDF İndir! – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Nisan 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

2016 YGS Sınav Soruları ve Cevapları PDF İndir!

ÖSYM Başkanı Ali Demir, YGS bittikten sonra soruların yüzde 20’sinin, sınav sonuçları açıklanınca ise kalan kısmın internetten yayımlanacağını söyledi.

Mart Pazar günü yapılacak Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) sorularının yayınlanmasıyla ilgili tartışmalar sona erdi.

ÖSYM Başkanı Demir, geçen yıldan itibaren soru havuzu oluşturabilmek amacıyla soruların sadece yüzde 20’sinin açıklandığını söyledi.

Anayasa Mahkemesi’nin ve Danıştay’ın 2014 YGS sorularının açıklanması yönünde kararları bulunduğunu ifade eden Demir, “ÖSYM’nin Danıştay’ı tanımama, Anayasa Mahkemesi’ni tanımama diye bir lüksü söz konusu olamaz. Ben ÖSYM Başkanı olarak buna asla müsaade etmem” dedi.

ÖSYM’nin konuyla ilgili karar aldığını ifade eden Demir, şöyle konuştu: “Saat 13.10 itibarıyla sınav bittikten sonra, telif haklarıyla beraber, ücretsiz, herhangi bir telif hakkı beklentisi olmaksızın, isteyenin görüntülü, sesli yayınlamasına müsaade eder vaziyette soru kitapçığının yüzde 20’sini yayınlayacağız. Öte yandan sonuçlar açıklandığı gün, her aday ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine girerek, kendi cevap kağıdını ve kendi soru kitapçığını inceleyebilecek. Bu sayede yasal itiraz süresi, dava süresi boyunca da bu incelemeyi yapabilecek. Herhangi bir endişesi, düşüncesi varsa yasal yollarla düzeltme yoluna gidecek. Biz asla hak arama hürriyetine karşı değiliz, asla sorularımızı gizlemiyoruz, asla sorularımızı kamuoyu denetiminden kaçırmıyoruz.’

Mart Pazar günü yapılacak Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) sorularının yüzde 20’si ÖSYM’nin(http://www.osym.gov.tr/) resmi adresinden,kalan kısmı ise sonuçların açıklandığı gün (https://ais.osym.gov.tr/) internet adresinden açıklanacak.

2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı Temel Soru Kitapçığı (% 20) Tıklayın

2015 YGS Soruları Yüzde 20’si İndirmek için Tıklayınız

“YASAL İŞLEM YAPARIZ”

Ali Demir, ‘Sadece adayların, Danıştay’ın iddiası doğrultusunda, haklarını aramalarına imkan sağlamak, şeffaflığı tesis etmek için açıklıyoruz. Bu sorular, ÖSYM’nin telif hakları kapsamındadır. Adayların AİS’e girerek edindikleri sorular, ÖSYM’nin telif haklarıyla korunmuş sorulardır. Adayların bu soruları baslı olarak, sözlü olarak, görüntülü olarak paylaşmaları yasaktır. Telif hakları kapsamında bunları takip ederiz ve yasal işlem yaparız’ şeklinde konuştu.

ÖSYM Başkanı Demir, soruların internet üzerinden yayınlanması ve kitaplar halinde basılarak dağıtılmasının, dershanelerin ekmeğine yağ sürdüğünü savundu.
Demir, 2014 yılındaki soruların yayınlanıp yayınlanmamasına ilişkin Yönetim Kurulunca bir komisyon oluşturulduğunu, çalışmaların neticesinin de kamuoyuyla paylaşılacağını sözlerine ekledi.

Kategori: Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com