15 Yaş Altı Öğrenciler İçin Burs Ve Kredi Başvurusu BaşladıT.C.
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI
YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

2020 ÖĞRETİM YILI
15 YAŞ ALTI ÖNLİSANS / LİSANS, YÜKSEK LİSANS, DOKTORA ÖĞRENCİLERİ İÇİN
BURS/KREDİ BAŞVURUSU

(EKİM 2020 SAAT 23:59'A KADAR BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ)

(15 YAŞ ALTI ÖĞRENCİLER İÇİN)

ÖNEMLİ UYARI
BAŞVURUNUZU YAPMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ AÇIKLAMALARI MUTLAKA OKUYUNUZ.

BAŞVURU SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Burs / Kredi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Kamu kurum ve kuruluşları nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde burs / kredi hakkınız iptal edilecektir.

Başvuruda belirtilmiş olan öğrenim bilgileri Yükseköğretim Kurulu YÖKSİS sisteminden kontrol edilecektir. YÖKSİS'te kaydı bulunmayan öğrencilerin başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır.

İnteraktif başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyiniz.
Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; burs / kredi almanızı engeller.
Bekar öğrenciler anne ve/veya babasına (evli öğrenciler ise kendilerine ve/veya eşlerine) ait aylık net gelirini tam ve doğru olarak yazmalıdır.
Burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilere ait bilgiler www.kyk.gsb.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecektir. Ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.
Kurumumuz tarafından yapılacak bilgilendirmeler e-posta ve SMS üzerinden olacağından e-posta ve cep telefonu numaralarının doğru, aktif ve güncel olması gerekmektedir.
Başvuru bitim tarihine kadar başvuru bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.
Bir öğrenci aynı anda hem burs hem kredi alamaz.
Başvuru sonuçları açıklandıktan sonra 15 yaş altı öğrencilerin velisiyle birlikte KYK İl Müdrülüğü/Yurt Müdürlüğü'ne giderek taahhütname onayı yapmaları gerekmektedir. Taahhütname onayı yapmayan öğrencilere (öncelikleri olsa dahi) ödeme yapılmaz.
ÖZEL DURUMU OLAN ÖĞRENCİLER
Başvuru yapan ve özel duruma sahip öğrencilerin özel durumuna ait belge asıllarının (Şehit Kardeşi/Çocuğu olduğuna dair belge, Gazi/Gazi Çocuğu olduğuna dair belge, Sağlık Kurulu Raporu) Ekim 2020 tarihine kadar Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne gelmiş olması gerekmektedir.

Özel durum belgesinde, başvuru yapan öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numarasının belirtilmiş olması gerekmektedir.

ÖZEL DURUMU OLAN ÖĞRENCİLER İSTENEN BELGELER
1 Şehit bekar ise kardeşi
Şehit evli ise çocuğu
Gazi bekar ise kendisi, evli ise çocukları İlgili kurumdan alınacak belge (SGK, Genel Kurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı v.b.)
2 Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler (Sağlık Kurulu Raporu, başvuru yapan öğrenciye ait olmalıdır. %40'ın altındaki raporlar özel durum kapsamında değildir.) Sağlık Kurulu Raporu ('Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik' gereğince alınacak Sağlık Kurulu Raporu)
3 Anne ve babası vefat etmiş olanlar T.C. İçişleri Bakanlığı MERNİS sisteminden teyit edilmektedir.
4 Lise ve dengi öğrenimlerini T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında / sevgi evlerinde barınarak tamamlayanlar, 5395 Sayılı Kanuna göre koruma altına alınan öğrenciler T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından teyit edilmektedir, belge göndermenize gerek yoktur.
5 Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar Darüşşafaka Lisesi' nden teyit edilmektedir belge göndermenize gerek yoktur.
6 “Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre “Milli Sporcu Belgesi” almış (amatör milli) yüksek öğretim öğrencilerinden Spor Genel Müdürlüğü tarafından milliliği teyit edilen öğrenciler (Doping yaptığı ilgili Kurum tarafından bildirilenler hariç) Milli futbolcular Türkiye Futbol Federasyonu'ndan, diğer Milli sporcular Spor Genel Müdürlüğü'nden Kurumumuzca teyit edilmektedir. Belge gönderilmesine gerek yoktur.
7 Mevcut öğretim yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonucuna göre sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil alanında ham puan bazında ilk 100'e giren öğrenciler ÖSYM den teyit edilmektedir.
BURS VE KREDİ İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN
BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ BAŞVURU SORULARINIZ İÇİN AŞAĞIDA YAZILI TELEFONLARI ARAYABİLİRSİNİZ.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü
Kredi Dairesi Başkanlığı
Söğütözü Mah. 2176 Sokak No:25 ÇANKAYA/ANKARA
KİM (Kyk İletişim Merkezi) numarası: 444 19 61
Detaylı bilgi için tıklayınız.

Kategori: Kategori